Maskat e bëra vetë, të rrezikshme për Covid-19

0 0

Maskat prej rrobe të bëra vetë, janë shumë të përhapura kohët e fundit, por janë të rrezikshme. Shkencëtarët bien dakord, në fakt, duke deklaruar se të bësh vetë maskat mbrojtëse është diçka e rrezikshme kur bëhet fjalë për të mbrojtur veten nga Covid-19.

Jo shumë efektive

Maskat e bëra vetë nuk janë masa mbrojtëse që mund të ndalojnë agresionin e një virusi të fuqishëm: kërkohen materiale specifike dhe të përshtatshme për të siguruar maska ​​që janë vërtet mbrojtëse. Nëse nga pikëpamja e prodhimit, një maskë e bërë vetë mund të jetë mjaft e lehtë, është e pamundur të përdoret një material tekstil i përshtatshëm për kalimin e testeve të kërkuara nga standardet evropiane.

Kushtojini vëmendje blerjes

Nëse dëshironi të përdorni maska ​​pëlhure, duhet të blini ato që, në sajë të përdorimit të pëlhurave specifike, kanë një markë të miratuar evropiane për të garantuar sigurinë maksimale në mbrojtje. Kur blini, gjithmonë kushtojini vëmendje masave: një maskë pëlhure që nuk ngjitet në mënyrë të përsosur nuk siguron mbrojtjen e duhur ndaj virusit. Në çdo rast, duhet të kihet parasysh se, si maskat kirurgjikale, duhet të ndryshohen shumë shpesh dhe gjithmonë në fund të ditës nëse mbahen me orë të tëra, edhe ato prej pëlhure duhet të lahen çdo mbrëmje me ujë të nxehtë dhe një detergjent delikat dhe më pas të thahen sa më shumë që të jetë e mundur.

Përdorimi i maskës së rrobës sipër asaj kirurgjikale

Dhe nëse nuk ju pëlqejnë veçanërisht maskat kirurgjikale, mund të mbivendosni një mbulesë maske prej pëlhure, e cila në këtë rast nuk ka një funksion mbrojtës, por ekskluzivisht një zbukurim estetik. Edhe kjo maskë mbuluese duhet të lahet çdo mbrëmje, gjithmonë me ujë dhe detergjent neutral.

Vetëm maska nuk është e mjaftueshme

Megjithatë, përdorimi i maskës nuk duhet të bëjë që dikush të harrojë masat e tjera të rëndësishme të parandalimit të infektimit. Hapësira, para së gjithash, por edhe pastrimi i duarve që duhet të lahen shpesh me ujë dhe sapun, por edhe të pastrohen me një produkt të veçantë me bazë alkooli kur nuk është e mundur të lahen. Pastaj bëni kujdes që ta prekni maskën gjithmonë me duar të pastra kur e hiqni, veçanërisht nëse është bërë prej pëlhure.

Lexo edhe: A i dëmton mbajtja e maskës nxënësit?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Agjeneza dentare një problem jo...

Kur bëhet fjalë për çrregullimet dentare tek fëmijët, menjëherë mendohet për prishjen e dhëmbëve. Por ky nuk është problemi i vetëm i zakonshëm gjatë fëmijërisë (dhe moshës së maturuar). Ekziston...

5  arsye  përse deti është...

Këtu janë 5 arsye pse sjellja e fëmijëve tuaj në det është e mirë për ta: Uji i kripur i detit është një tonik për traktin respirator, për lëkurën e...

Prishja e dhëmbëve në shtatzani,...

Kur jeni duke pritur një fëmijë, me të drejtë shqetësoheni për ekzaminimet gjinekologjike, skanimet me ultratinguj, testet e gjakut. Sidoqoftë, shëndeti i dhëmbëve dhe mishrave të dhëmbëve gjithashtu ka rëndësinë...

Dhimbja e kokës te fëmijët,...

Mendohet se dhimbjet e kokës tek fëmijët nuk janë një problem, se fëmijët vuajnë prej tyre vetëm kur kanë ftohje ose që e sajojnë për të tërhequr vëmendjen. I gjithë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X