Maskat e bëra vetë, të rrezikshme për Covid-19

0 0

Maskat prej rrobe të bëra vetë, janë shumë të përhapura kohët e fundit, por janë të rrezikshme. Shkencëtarët bien dakord, në fakt, duke deklaruar se të bësh vetë maskat mbrojtëse është diçka e rrezikshme kur bëhet fjalë për të mbrojtur veten nga Covid-19.

Jo shumë efektive

Maskat e bëra vetë nuk janë masa mbrojtëse që mund të ndalojnë agresionin e një virusi të fuqishëm: kërkohen materiale specifike dhe të përshtatshme për të siguruar maska ​​që janë vërtet mbrojtëse. Nëse nga pikëpamja e prodhimit, një maskë e bërë vetë mund të jetë mjaft e lehtë, është e pamundur të përdoret një material tekstil i përshtatshëm për kalimin e testeve të kërkuara nga standardet evropiane.

Kushtojini vëmendje blerjes

Nëse dëshironi të përdorni maska ​​pëlhure, duhet të blini ato që, në sajë të përdorimit të pëlhurave specifike, kanë një markë të miratuar evropiane për të garantuar sigurinë maksimale në mbrojtje. Kur blini, gjithmonë kushtojini vëmendje masave: një maskë pëlhure që nuk ngjitet në mënyrë të përsosur nuk siguron mbrojtjen e duhur ndaj virusit. Në çdo rast, duhet të kihet parasysh se, si maskat kirurgjikale, duhet të ndryshohen shumë shpesh dhe gjithmonë në fund të ditës nëse mbahen me orë të tëra, edhe ato prej pëlhure duhet të lahen çdo mbrëmje me ujë të nxehtë dhe një detergjent delikat dhe më pas të thahen sa më shumë që të jetë e mundur.

Përdorimi i maskës së rrobës sipër asaj kirurgjikale

Dhe nëse nuk ju pëlqejnë veçanërisht maskat kirurgjikale, mund të mbivendosni një mbulesë maske prej pëlhure, e cila në këtë rast nuk ka një funksion mbrojtës, por ekskluzivisht një zbukurim estetik. Edhe kjo maskë mbuluese duhet të lahet çdo mbrëmje, gjithmonë me ujë dhe detergjent neutral.

Vetëm maska nuk është e mjaftueshme

Megjithatë, përdorimi i maskës nuk duhet të bëjë që dikush të harrojë masat e tjera të rëndësishme të parandalimit të infektimit. Hapësira, para së gjithash, por edhe pastrimi i duarve që duhet të lahen shpesh me ujë dhe sapun, por edhe të pastrohen me një produkt të veçantë me bazë alkooli kur nuk është e mundur të lahen. Pastaj bëni kujdes që ta prekni maskën gjithmonë me duar të pastra kur e hiqni, veçanërisht nëse është bërë prej pëlhure.

Lexo edhe: A i dëmton mbajtja e maskës nxënësit?

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pak ditë pas lindjes, Eliona...

Pak ditë më parë, aktorja  e humorit Eliona Pitarka është bërë nënë për herë të parë, duke sjellë në jetë vajzën e saj, të cilës i ka vënë emrin Gala....

Dieta mesdhetare lufton edhe impotencën...

Dieta mesdhetare mund të zvogëlojë rrezikun e vuajtjes nga impotenca mashkullore. Është rezultat i një studimi amerikan, botuar në Jama Netëork Open, përballë një sondazhi të filluar në 1986 me...

Obeziteti dyfishon rrezikun për t’u...

Mbipesha dhe veçanërisht yndyra e tepër rreth belit mund të ketë lidhje me dhimbjen e kokës. Mbipesha mund të dyfishojë rrezikun e prekjes nga migrena. Këto përfundime u arritën nga...

Maska nxit dhe përkeqëson belbëzimin...

Belbëzimi është një çrregullim i rrjedhshmërisë së të folurës, që sipas ekspertëve, prek 3 përqind të fëmijëve në moshën parashkollore dhe prek djemtë më shumë se vajzat. Me kalimin e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X