Masazhi pas lindjes

Një masazh pas lindjes është një masazh i plotë trupor që i bëhet nënës së re për të qetësuar dhe relaksuar mendjen dhe trupin e saj dhe gjithashtu lehtëson çdo dhimbje në trup.
0 0

Nëntë muajt e shtatzënisë mund të kenë qenë të bukura, por edhe fizikisht sfiduese. Tani ju jeni një nënë dhe duhet të kujdeseni për vogëlushin. Por është gjithashtu e nevojshme që të kujdeseni për veten dhe të rikuperoheni nga lindja.

Prandaj, ju mund të dëshironi të keni një masazh pas lindjes. Ky postim ju tregon për bërjen e një masazhi pas lindjes së fëmijëve, përfitimet e tij, teknikat dhe masat paraprake që duhen marrë.

Çfarë është masazhi pas lindjes?

Një masazh pas lindjes është një masazh i plotë trupor që i bëhet nënës së re për të qetësuar dhe relaksuar mendjen dhe trupin e saj dhe gjithashtu lehtëson çdo dhimbje në trup. Një masazh i mirë mund të mbështesë mirëqenien fizike, emocionale dhe mendore të nënës.

Pas lindjes së fëmijës, mund të bëni një takim me një terapist masazhi, i cili është i specializuar për masazhet pas lindjes.

Kur mund të bëni një masazh pas lindjes?

Ju mund të zgjidhni një masazh pas lindjes kur të ndjeheni të qeta. Pavarësisht nëse keni pasur një operacion cezarian ose lindje vaginale, do t’ju duhet rreth gjashtë deri në tetë javë për shërim të plotë. Në mënyrë ideale, është mirë që të prisni derisa të rikuperoheni plotësisht pas lindjes dhe më pas të bëni një masazh. Sidoqoftë, është mirë të konsultoheni me mjekun përpara se të caktoni një të tillë.

Përfitimet e masazhit pas lindjes

Të listuara më poshtë janë disa përfitime që ofron terapia e masazhit pasi të keni lindur:

Zbut dhimbjet: Dhimbjet e trupit, veçanërisht në pjesën e poshtme të shpinës, ijet dhe barku, janë normale për shkak të shtatzanisë. Masazhi mund të ndihmojë në relaksimin e këtyre muskujve të lënduar dhe lehtësimin e dhimbjes.

Redukton ënjtjen: vëllimi i gjakut rritet për rreth 50% gjatë shtatzanisë dhe lëngjet e trupit duhet të balancohen pas lindjes. Masazhi pas lindjes ndihmon në përmirësimin e qarkullimit dhe stimulimin e kullimit limfatik për të eleminuar lëngjet dhe toksinat nga trupi.

Ju ndihmon të flini më mirë: Terapia me masazh lehtëson lodhjen, siguron relaksim dhe ju bën të flini më mirë.

Hap kanalet e bllokuara: Një terapi e butë masazhesh mund të largojë gungat e ngurtësuara dhe të hapë kanalet e bllokuara në gji, duke ulur kështu rrezikun e mastitit. Nga ana tjetër, një masazh i fuqishëm mund të përkeqësojë mastitin.

Përmirëson shërimin pas lindjes: “Baby blues” pas lindjes me përvojë të zakonshme si depresioni dhe ankthi kanë të bëjnë me ndryshimet hormonale. Masazhi mund të ndihmojë në trajtimin e depresionit dhe problemeve të tjera psikologjike dhe gjithashtu përmirëson gjendjen shpirtërore.

Teknikat e masazhit të përdorura dhe pozicioni ku pushoni gjatë masazhit mund të përmirësojnë rezultatin e tij.

Pozicionet më të mira për një masazh pas shtatzanisë:

Meqenëse çdo pozicion është i sigurt pas shtatzanisë, mund të vendoseni në pozicionin më të rehatshëm.

Pozita anësore ose e ulur është e rehatshme, lejon masazhin të përqëndrohet te supet, këmbët, legenin dhe t’u përshtatet atyre që kanë pasur një prerje cezariane.

Disa nëna mund të pëlqejnë të shtrihen me bark, pasi e kanë kufizuar këtë pozicion për një kohë mjaft të gjatë gjatë shtatzanisë. Por disa mund të ndjehen të pakëndshme me rrjedhjet nga gjinjtë e tyre.

Kur duhet të shmangni masazhin pas lindjes?

Ju duhet të shmangni një masazh pas lindjes nëse keni:

  • operacion cezarian; prisni derisa plaga të shërohet;
  • probleme me lëkurën si ekzemë dhe skuqje;
  • hernie dhe presion të lartë të gjakut.

Sigurohuni që të bisedoni me mjekun tuaj përpara se të bëni një masazh. Kjo ju ndihmon të kuptoni llojin e duhur të masazhit për të marrë dhe kohën e duhur për ta bërë atë.

Lexo edhe: Çfarë është masazhi perineal dhe si bëhet?Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Sot është nënë shumë e...

Kristen Bell është një nga nënat më të famshme në internet. Pavarësisht nëse ajo ndan momente prapa skenave që janë jashtëzakonisht të pahijshme apo flet për problemet në martesë, të...

Prindërit që kanë pasur fëmijë...

Dërgimi i fëmijës në inkubator menjëherë pas lindjes mund të thyejë zemrën e çdo prindi. Ndërsa e dini qëinkubatori është vendi më i mirë e i sigurt për fëmijët që...

Rrëfim nga një baba: Biri...

Për nëntë muaj, nëna juaj ishte gjithçka që ti dije dhe njihje. Para se të të mbaja në krahët e mi, të mbajti nëna jote dhe kurrë nuk të linte....

Shenjat e shtatzanisë më bëjnë...

Shtatzënia mund të sjellë shumë ndryshime në trupin e një gruaje dhe ato nuk janë të gjitha të lehta për t'u pranuar. Tani, gjithnjë e më shumë gra po bëjnë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X