Masazhi i foshnjave, përftimet e shumta nga duart e nënës

0 0

Kur fëmija juaj arrin moshën tre muajshe, është e mundur që ta mbuloni atë me përqafime e masazhe që e ndihmojnë të provojë të njëjtat ndjesi të përjetuara në bark, duke e qetësuar atë dhe duke i sjellë shumë përfitime të tjera. Këto e shumë më tepër mund t’i ofrojë një masazh foshnjës!

Është një gjest dashurie

Edhe pse e dhimbshme, lindja e fëmijës është një kohë me të vërtetë magjike për një grua. Nga ana tjetër, për fëmijën është një tronditje e vogël: nga barku, aq familjar dhe intim, në fakt, i vogli papritmas e gjen veten në një mjedis të ri dhe stimulues. Masazhi i foshnjës ndihmon në zvogëlimin e traumës së shkaktuar nga shkëputja nga nëna dhe mitra dhe për të transmetuar sigurinë dhe dashurinë tek foshnja. Është një moment i komunikimit të thellë midis fëmijës dhe prindit: falë kësaj prekjeje shumë të veçantë, foshnja ndihet i dashur dhe i mbrojtur, siç shpjegohet edhe nga Shoqata Italiane e Masazhimit të Foshnjave.

Masazhi i foshnjës sjell edhe përfitime të tjera. Këtu janë ato më kryesoret:

– lehtëson gjumin: në fakt, e relakson shumë të voglin;

– qetëson dhimbjet e zorrëve dhe dhimbjet e barkut, të cilat janë shumë të shpeshta tek të porsalindurit. Në fakt, ai funksionon shumë në bark, duke shtrirë muret e zorrëve, siç shpjegohet edhe nga ekspertët e spitalit Bambino Gesù në Romë;

– zhvillon aftësi psikomotorike: fëmija mëson të njohë pjesët e ndryshme të trupit dhe të lëvizë më mirë në hapësirë;

– e ndihmon të voglin të jetë më ekstrovert: një fëmijë ndaj të cilit është treguar hapur dashuria (dhe masazhi është një nga mënyrat për ta bërë atë të ndihet i dashur) fiton vetëbesim dhe vetëdije.

Mësoni si ta bëni masazhin

Megjithatë, për të mësuar masazhin e foshnjës, këshillohet të ndiqni një kurs specifik. Në fakt, nuk mund të improvizohet: masazhi duhet të kryhet duke ndjekur teknika preçize dhe duke respektuar disa rregulla themelore, të cilat vetëm një person i kualifikuar mund t’i shpjegojë. Pasi të keni mësuar manovrat themelore, mund ta masazhoni të voglin tuaj në shtëpi, madje edhe çdo ditë. Gjëja e rëndësishme është ta bëni atë në një moment kur jeni të relaksuar: ndjenjat dhe gjendja shpirtërore e nënës ose personit që bën masazhin, në fakt, “transmetohen” dhe reflektohen tek foshnja.

Pro vajrave natyralë

Foshnja duhet të masazhohet me vajra bimorë të vakët (për shembull vaj jojoba, natyral, bimor dhe i pastër): thjesht derdhni disa pika vaji në duar para se të bëni masazhin, në mënyrë që ta ngrohni atë me nxehtësinë e trupit. Vajrat, përveç lehtësimit të rrëshqitjes së duarve në lëkurë, lejojnë të mbajnë lëkurën delikate të fëmijëve të hidratuar dhe të butë.

Masazhi i foshnjës është i përshtatshëm për të gjithë fëmijët midis moshës tre muajsh dhe tre vjeç. Para tre muajsh nuk rekomandohet, pasi i porsalinduri është shumë i ndjeshëm dhe jo shumë i predispozuar për të marrë ndonjë trajtim. Kundërindikimet janë të rralla dhe shqetësojnë fëmijët me probleme serioze mjekësore.

Lexo edhe: Masazhet dëmtojnë lëkurën e foshnjës, ja çfarë duhet të bëni


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lind fëmija i parë afgan...

Ditën e sotme ka lindur fëmija i parë afgan në Shqipëri, nga një 27-vjeçare, e cila bëhet nënë për herë të gjashtë. Lindja është kryer në spitalin e Lezhës dhe...

Po llastohet apo ndjen vërtet...

Edhe për prindërit me përvojë, të cilët kanë më shumë fëmijë ose fëmijë më të mëdhenj, të kuptuarit pse fëmija qan është gjithmonë një lloj enigme. Ekziston frika e nënvlerësimit...

Çfarë ngjyre do të dalin...

Kur sapo jeni bërë prindër të një vogëlushi, një nga pyetjet më të shpeshta që ju bëjnë lidhur me të është "Çfarë ngjyre i ka sytë?". Sidoqoftë, është për të...

Një “vesh teknologjik” për fëmijët...

Shpesh defektet e dëgjimit të fëmijëve mund të parandalohen duke vepruar në shëndetin e grave shtatzëna me vaksina kundër sëmundjeve të tilla si rubeola. Në fëmijërinë e hershme, kujdesi i...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X