Masa e vogël e tumorit të gjirit nuk e bën më pak të rrezikshme

0 0

Masa e vogël tumoriale nuk do të thotë më pak e rrezikshme kur është fjala për kancerin e gjirit. Sipas studimit të Mindact, madhësia e një masa kancerogjene të gjirit nuk lidhet domosdoshmërisht me agresivitetin e tij.

Testi gjenomik për kancerin

Studimi përdori testin gjenomik për të zgjedhur ato paciente që paraqisnin rrezikshëmri më të lartë. Një grup prej 826 grash me një tumor më të vogël se një centimetër u analizuan. Pesë vite pas fillimit të trajtimit, studimi tregoi se 24% e pacientëve, kryesisht ato që konsideorheshin me rrezik më të lartë nga analiza gjenomike, përfituan nga kimioterapia duke treguar rritje të mbitejesës. Kjo dëshmon se kriteret klinike të tilla si masa e tumorit, nuk mjaftojnë.

Biologjia dhe gjenetika për një diagnozë më të saktë të kancerit

Studimi ka treguar kështu se jo vetëm madhësia, por edhe biologjia, është e rëndësishme për gratë me kancer gjiri. Përveç kësaj, janë dhënë prova të mëtejshme në mbështetje të testimit gjenomik, mjeti i përdorur gjithnjë e më shumë në mënyrë që të parashikojnë sjelljen e ardhshëm të tumorit në progres dhe për të zhvilluar një plan të trajtimit sa më të personalizuar të jetë e mundur.

Lexo edhe: Si mund te zbulohet kanceri i gjirit?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X