Marrja e aspirinës 3 herë në javë mund të ndihmojë të prekurit nga kanceri

0 0

Marrja e aspirinës 3 herë në javë ose më shumë mund t’i mundësojë të prekurve nga kanceri një mundësi më të mirë për t’i mbijetuar sëmundjes, sugjeron një studim i ri.

Instituti Ndërkombëtar i Shëndetit (NIH) në një studim të bërë në më shumë se 140 mijë amerikanë zbuloi se të gjitha ata që ndjekin një kurë më aspirinë mund të zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të kancerit të prostatës, apo edhe kancereve ovarian. Sidoqoftë, përfitimi i aspirinës mund të aplikohet në njerëz me një peshë normale.

Marrja e aspirinës nuk pati asnjë efekt për njerëz nënpeshë apo mbipeshë. Të paktën 1.8 milionë amerikanë mund të diagnostikohen me kancer nga fundi i 2019. Të paktën 600 mijë mund edhe të vdesin nga kjo sëmundje.

Trajtimet janë përmirësuar në mënyrë drastike dekadën e fundit. Sipas ekspertëve përfshirja e aspirinës në trajtim mund të ndihmojë gjithashtu. Aspirina në të shumtën e rasteve mund të trajtojë dhimbjen dhe të ulë temperaturën.

Aspirina gjithashtu ofron një avantazh të madh për pacientët që vuajnë nga sëmundje gastrike, duke reduktuar në mënyrë të ndjeshme dhimbjet. Studimet kanë treguar se dhënia e aspirinës dikujt menjëherë pas një sulmi zemre mund të ulë ndjeshëm rrezikun e vdekjes. Studime të shumta e kanë lidhur inflamacionin me kancerin.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X