Mall per barkun e shtatzanise?

0 0

Malli që mund të ndihet për barkun që keni pasur gjatë shtatzanisë mund të jetë më tepër i shpeshtë nga sa ju e imagjinoni. Mund të tingëllojë si diçka pa kuptim, por njësoj si në fillimet e shtatzanisë që do të ndiheni të çuditshme nga ndryshimet fizike, ashtu do të ndiheni edhe pas lindjes.

Përse gruaja ndien mall për barkun e madh të shtatzanisë?

Gruaja ndien mall për një periudhë të jetës së saj në të cilën kishte një marrëdhënie shumë intime me krijesën e mrekullueshme që tashmë mban në krahë. Me kalimin e kohës barku fillon të marrë përmasat e tij normale, dhe nëna e re ndërgjegjësohet edhe më shumë në lidhje me përfundimin e periudhës më emocionuese të jetës së saj. Megjithatë mos u shqetësoni. Tek disa gra kjo ndjesi kalon shumë lehtë dhe nuk shkakton trishtim të madh, ndërsa tek disa krijon njëfarë depresioni të lehtë i cili mund të mbahet nën kontroll lehtë duke qënë se shkakton tek gruaja vetë njëfarë melankolie dhe nuk shfaq simptoma të rënda.

Duhet të keni kujdes për të njohur depresionin e nostalgjisë për shtatzaninë me atë post-partum i cili shoqërohet nga kriza frekuente të qarash, mungesë oreksi, lodhje, pagjumësi, paaftësi në rolin si nënë, ndjenja negative ndaj fëmijës, tendencë për izolim etj. Në rast të tillë duhet të flisni patjetër me personat që ju rrethojnë!

Lexoni edhe: Fakte shkencore rreth shtatzanise?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

A mund të mbaj në...

A është e sigurt të ngrini në krahë një fëmijë ndërsa jeni shtatzënë? Ja çfarë duhet të dinë nënat e ardhshme me të vegjlit në shtëpi. "Njerëzit vazhdojnë të më...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X