Makaronat, një aleat i mirë i shëndetit dhe humorit

0 0

Gjatë pandemisë, konsumi i makaronave për të paktën 1 në 4 persona në të gjithë botën është rritur pasi konsiderohen: të mira, të shëndetshme, praktike dhe të ngopin, me pak fjalë, “pjata e zemrës”! Kjo është ajo që del nga një hulumtim i Doxa për UIF dhe Agenzia Ice.

“Ushqyese” për trupin dhe mendjen

Në një forum në internet të promovuar nga 3 ekspertë (Elisabetta Bernardi, Erminio Monteleone dhe Maria Rescigno) dhe Barilla Group kemi lexuar se “shijet tona janë programuar të duan pjatat me bazë makarona si karbonara ose spageti me salcë domate. Përveç kësaj, një pirun makarona aktivizon hormonet e mira që na japin lumturi”.

Përmbajnë niseshte, proteina, vitaminë B1, kalium dhe triptofan

Një studim i fundit i botuar në revistën shkencore Nutrients dhe i prezantuar në kongresin e fundit SINU (Shoqëria Italiane e Ushqimit Njerëzor) kujtoi profilin e tyre të pasur ushqyes:

  • 70-75% niseshte;
  • 12-13% proteina;
  • Vitamina B, në veçanti B1 që kontribuon në procesin e shndërrimit të glukozës në energji;
  • Kaliumi;
  • Yndyrnat në sasi minimale (0,3-2 gram);
  • Triptofani, pararendësi i aminoacideve të serotoninës, neurotransmetuesit që rregullon ndjenjën e mirëqenies, duke na bërë më të lumtur.

Humor i mirë: merita është e triptofanit

Edhe pse triptofani gjendet te mishi dhe peshku, vetëm ai i makaronave nxit një gjendje të mirë shpirtërore. Në fakt, ndryshe nga ushqimet proteinike në të cilat triptofani konkurron me aminoacidet e tjera të mëdha për tu thithur nga truri, ai që përmbahet në makarona mund të shkojë shpejt në tru falë veprimit të insulinës, ndërsa aminoacidet e tjera absorbohen nga qelizat e pëlhurave.

Më të tretshme nëse janë “al dente”

Për t’i bërë më të tretshme, ekspertët rekomandojnë t’i hani makaronat “al dente”. Makaronat tradicionale dhe ato me miell integral kanë një indeks të ulët glicemik, i cili zvogëlohet më tej nëse gatuhen “al dente”.

Thithja e ngadaltë e glukozës, elementi themelor i niseshtesë, bën të mundur përfshirjen e makaronave edhe në dieta me kalori të ulëta dhe diabetike dhe madje edhe për shkëputjen nga gjiri.

Gjithashtu efektive në dietat dobësuese

Kjo u tregua nga një studim i fundit nga Universiteti i Parmës, botuar në revistën shkencore “Ushqimi, Metabolizmi & Sëmundjet Kardiovaskulare”.

Rezultatet e arritura nga subjektet mbipeshë dhe obezë të studimit, të cilët kishin ndjekur një dietë me pak kalori që përfshinte konsumin e makaronave, ishin:

  • Humbje më e madhe e peshës, si dhe mirëmbajtje më e madhe edhe pas përfundimit të trajtimit;
  • Përfitime më të mëdha gjithashtu në cilësinë e jetës dhe në shëndetin e perceptuar fizik.

Ushqim “i qetë”

“Makaronat janë një ushqim i dobishëm dhe asnjëherë “ndëshkues” – raporton Dr. Bernardi, nutricionist në Universitetin e Barit – një ushqim komod, i cili, veçanërisht nëse konsumohet si pjesë e një diete mesdhetare, mund të jetë mjeti për të bërë të plotë dhe të ekuilibruar ushqyerjen”.

Lexo edhe: Makarona karbonara me kunguj


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si ndikon qumështi në sëmundjet...

Qumështi nuk rrit nivelet e kolesterolit në gjak, as rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, por rrit vetëm pak, indeksin e masës trupore. Ky është rezultati i një studimi të kryer nga...

Ushqimet që luftojnë endometriozën dhe...

Aktualisht, për endometriozën, një sëmundje që prek një numër të konsiderueshëm grash, ende nuk ka ilaçe përfundimtare ose trajtime mjekësore. Mënyra e vetme për të lehtësuar simptomat e sëmundjes (dhimbje...

Përfitimet e foshnjës nga konsumi...

Ndërsa foshnja juaj fillon të rritet dhe bëhet gati të provojë ushqime të ngurta ose fruta, nga shumëllojshmëria e frutave që keni në mendje, pjeshkët mund të jenë gjithashtu një...

Si t’u jepni misër foshnjave?...

Misri është një ushqim i shijshëm i njohur për shijen e tij të ëmbël, ngjyrën e verdhë të ndritshme dhe përmbajtjen e proteinave. Për këto arsye, ju mund të mendoni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X