Makarona me vezë e qumësht, gati për 8 minuta

0 1

Po mendoni të bëni makarona, por doni të kurseni sa më shumë kohë për përgatitjen e salcës së tyre? Kjo recetë e thjeshtë dhe e shpejtë ju vjen në ndihmë pasi koha e përgatitjes së saj është e barabartë me kohën e zierjes së makaronave. Kaq duhet për të përfunduar gjithë këtë pjatë të shijshme.

Përbërësit:

  • 1 pako makarona;
  • 2 kokrra vezë;
  • 2 gota qumësht;
  • pak kripë;
  • vaj.

Përgatitja:

Në ujin e valuar hidhni të ziejnë makaronat, të cilave iu shtojmë që në zierje sasinë e kripës dhe vaj që të mos ngjisin. I lëmë të ziejnë aq sa tregon minutazhi në paketimin e tyre.

Për të mos humbur kohë, ndërkohë që makaronat ziejnë, përgatisim salcën që do t’i shoqërojmë. Marrim vetëm të verdhat e vezëve, i rrahim në një tas (mjafton vetëm një pirun për rrahjen e tyre) dhe më pas shtojmë sasinë e qumështit duke vazhduar rrahjen e tyre me pirun.

Në përfundim të kohës së zierjes së makaronave, i kullojmë dhe u shtojmë masën e përgatitur.

Ato janë gati për t’u ngrënë. Ju bëfshin mirë.

Lexo edhe: Si të gatuajmë makarona kaneloni me spinaq dhe rikota- receta  1. Makarona me vezë e qumësht, gati për 8 minuta – Pergrate

    […] Makarona me vezë e qumësht, gati për 8 minuta […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Ushqeje shëndetshëm fëmijën tënd, pancake...

Gjatë ditëve të karantinimit, kemi parë shumë personazhe të famshëm dhe jo vetëm të gatuajnë pancake, si një trend që e nisi një nga më të famshmet e botës Kylie...

Mish me qepë nga Alketa...

E keni gatuar drekën për sot? Nëse jo, hidhini një sy kësaj recete të shpejtë, të thjeshtë e të shëndetshme nga Alketa Vejsiu. Mish me qepë Përbërësit: 1 racion mish;...

Petulla sipas metodës së vjetër

 Përmbajnë: 158 kalori; 5.9 gramë yndyra; 21.7 gramë karbohidrate; 4.5 gramë proteina; 38 miligramë kolesterol 504 miligramë natrium. Përbërësit: 1 1/2 gota miell; 3 1/2 lugë çaji sodë buke; 1 lugë...

Si të gatuajmë karkaleca me...

Ka shumë mënyra për përgatitjen e karkalecave, por po ju tregojmë një prej tyre që përgatitet shumë thjesht dhe shpejt. Përbërësit: karkaleca sipas sasisë që dëshironi; 1 thelb hudhre; 1...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X