Makarona me thjerreza 12 muaj +

0 0

Përbërësit për 2 porcione
– 110 gr makarona spagheti ( të gjata)
– 100 gr thjerrëza
– 100 gr salcë domatesh
– 10 gr vaj ulliri
– ½ karrotë
– ½ kërcell selinoje
– ½ thelpi hudhër
– Kripë
Përgatitja
Hidhni thjerrëzat në një tenxhere me rreth 750 ml ujë të kripur. Më pas shtoni në tenxhere qepën e grirë, gjysmën e selinosë dhe gjysmën e karrotës të prerë në rrathë. I vendosni të ziejnë në zjarr të ulët për 30 minuta. Në momentin që thjerrëzat kanë zier, i kulloni dhe i vendosni në një enë.
Në një tigan hidhni vajin e ullirit, hudhrën dhe salcën e domateve. Më pas shtoni gjysmën tjetër të karrotës dhe selinosë. I hidhni pak kripë dhe i lini në zjarr të ulët për rreth 10 minuta. Më pas shtoni në tigan edhe tjerrëzat duke i përzier për disa minuta, në mënyrë që të marrin aromën dhe shijen e njëra-tjetrës.
E vendosni sërish ujin e zierjes së thjerrëzave në zjarr dhe më pas shtoni në të makaronat e prera në copa të vogla. në momentin që ato kanë zier, i kulloni dhe i bashkoni me salcën e thjerrëzave.
Vlerat ushqyese
Kjo është një pjatë shumë e pasur me karbohidrate, proteina dhe fibra. Thjerrëzat janë burim shumë i mirë hekuri, fosfori dhe vitamine PP.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X