Makarona karbonara me kunguj

0 0

Kjo është një mënyrë alternative e përgatitjes së makaronave, me përbërës që gjenden në kuzhinën e secilës.

Përbërësit:

  • 1 filxhan kunguj të ngrirë në rende;
  • gjysmë filxhan djathë parmixhano, dhe pak më tepër për ta shërbyer në pjatë;
  • 3 të verdha vezësh;
  • piper të zi;
  • 1 pako makarona spageti.

Përgatitja:

Në një tas mesatar hedhim kungullin, djathin parmixhano dhe të verdhat e vezëve dhe i përziejmë gjithë përbërësit bashkë.

Në një tenxhere me ujë të valuar me kripë, hedhim makaronat dhe i lëmë sa shënon minutazhi në paketim. Më pas kullojmë ujin, duke lënë 1 filxhan e gjysmë ende tek makaronat.

Ndërkaq, në një në një tigan me vaj skuqim pancetë derisa të bëhet kërce.

Në fund shtojmë gjithë përbërësit tek makaronat, i lëmë pak në zjarr duke i përzier dhe i hedhim më shumë parmixhano kur t’i shërbejmë.
Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si të gatuajmë petulla me...

Përbërësit: 2 gota miell; 2 filxhanë çaji ujë të vakët; 1 lugë kafe maja; 1 lugë çaji kripë; 1 litër vaj për skuqje Përgatitja: Fillojmë të zëmë brumin për petullat....

Speca me salcë majdanozi, receta

Shumë prej nesh na ndodh shpesh në stinën e verës që të kemi mungesë oreksi për shkak të vapës dhe sidomos për gatimet tradicionale e gjellët e ngrohta. Ndonjëherë duket...

Ushqeje shëndetshëm fëmijën tënd, pancake...

Gjatë ditëve të karantinimit, kemi parë shumë personazhe të famshëm dhe jo vetëm të gatuajnë pancake, si një trend që e nisi një nga më të famshmet e botës Kylie...

Mish me qepë nga Alketa...

E keni gatuar drekën për sot? Nëse jo, hidhini një sy kësaj recete të shpejtë, të thjeshtë e të shëndetshme nga Alketa Vejsiu. Mish me qepë Përbërësit: 1 racion mish;...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X