Madhësia e gjinjve gjatë shtatzanisë tregon nëse prisni vajzë apo djalë

0 0

Ndoshta nuk e keni imagjinuar, por gjinjtë tuaj janë më të mëdhenj kur jeni në pritje të një djali. Dhe tashmë ka prova që e mbështesin këtë tezë.

Ndonjëherë ndryshimet në gjoksin tuaj mund të jenë shenja e parë që jeni shtatzanë. Hormonet fillojnë të veprojnë shpejt kur të mbeteni shtatzanë – veçanërisht në gjinjtë tuaj si përgatitje për ushqyerjen me gji. Indi yndyror rritet dhe rrjedha e gjakut rritet për të ndihmuar në rritjen e kanaleve të qumështit dhe gjëndrave të qumështit. Në kohën kur jeni rreth gjashtë javë shtatzanë, gjinjtë tuaj mund të rriten me një madhësi të plotë filxhani ose më shumë, dhe mesatarisht, deri në muajin tuaj të nëntë, ju fitoni paunnjë kilogram vetëm nga gjinjtë.

Ndryshimet në gjinjtë tuaj mund t’ju tregojnë më shumë sesa thjesht nëse jeni shtatzanë – ato mund t’ju tregojnë nëse po prisni një djalë apo një vajzë.

Në një studim të vogël të botuar në Revistën Amerikane të Biologjisë, nëntëdhjetë e tre gra u rekrutuan për të marrë pjesë në një studim gjatësor me tre faza. Ata kryen skanime 3D të gjirit për të llogaritur vëllimin e gjirit në javën e 12-të, 22-të dhe 32-të të shtatzanisë. Vlerat u krahasuan midis grave që prisnin një djalë dhe atyre që prisnin një vajzë.

Rezultatet treguan se një rritje më e madhe në madhësinë e gjoksit – parashikoi që nëna kishte më shumë të ngjarë të kishte një djalë.

Ky studim zbuloi gjithashtu se nëse gjinjtë tuaj ishin asimetrike para shtatzënisë (si 88% prej nesh), ato ka të ngjarë të barazohen me shtatzaninë, por kjo simetri nuk ka asnjë lidhje me gjininë e fëmijës që prisni.

Në një studim të 8556 foshnjave, u zbulua se në lindje, djemtë ishin mesatarisht 200 gramë më shumë se vajzat, ndoshta kishin nevoja të ndryshme për ushqyerjen me gji.

Cilësia e qumështit të gjirit mund të ndikojë në shëndetin, rritjen dhe zhvillimin e foshnjës tuaj, kështu që studiuesit vendosin të përcaktojnë sasinë e përmbajtjes së lëndëve ushqyese dhe energjisë. Në një studim të vogël, u analizua qumështi i gjirit nga njëzet e pesë gra të shëndetshme, të ushqyera mirë me foshnje të moshës 2-5 muajshe. Burimet e mundshme të ndryshimit në cilësinë e qumështit të gjirit, si modelet e të ushqyerit dhe rritja e gjirit të nënës gjatë shtatzanisë, u morën në konsideratë. Pas kontrollit për kohën që nga ushqimi i fundit (pasi përbërja e qumështit të gjirit ndryshon gjatë gjithë ditës) studiuesit zbuluan se nënat e djemve prodhonin qumësht që kishte 25% përmbajtje më të madhe energjie sesa nënat e vajzave.

Një analizë tjetër e 500 mostrave të qumështit të gjirit nga 61 nëna mbi 12 muaj i bëri jehonë këtyre zbulimeve duke zbuluar se qumështi i gjirit ka më shumë yndyrë kur keni një djalë. 77 nëna në 4-8 javë pas lindjes siguruan mostra të qumështit të gjirit që u analizuan për përbërjen e tyre. U përcaktua që qumështi i gjirit nga nënat e djemve kishte një përmbajtje më të lartë të karbohidrateve. Kjo gjithashtu zbuloi se pjesëmarrësit para shtatzanisë dhe statusi aktual ushqyes ndikuan në përbërjen e qumështit të tyre të gjirit. Kjo sugjeron që përmbajtja e qumështit të gjirit që prodhoni mund të përcaktohet gjatë shtatzanisë.

Pra, edhe para se të lindin, foshnja juaj tashmë mund t’ju tregojë saktësisht se çfarë ju nevojitet.

E mahnitshme!

Lexo edhe: A do të kem kulloshtër nëse ushqej me gji fëmijën e parë gjatë shtatzanisë së dytë?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

A mund të mbaj në...

A është e sigurt të ngrini në krahë një fëmijë ndërsa jeni shtatzënë? Ja çfarë duhet të dinë nënat e ardhshme me të vegjlit në shtëpi. "Njerëzit vazhdojnë të më...

Udhërrëfyesi për testin prenatal: Cili...

Nga ultratingulli e deri te testi NIFTY - nënat e ardhshme kanë një gamë të gjerë të testeve plotësuese, për të larguar frikën rreth shëndetit të fëmijës. Nga çdo dëshirë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X