Lutja e një nëne: Mos u bëni egoistë, mos i puthni fëmijët

Nje nene ndan historine e djalit te saj tete muajsh, i cili perfundoi ne spital me nje virus te frymemarrjes per shkak te nje puthjeje. Ajo ben apel qe te rriturit te mos i puthin te vegjelit.
0 0

Një nënë nga New Jersey po jep një paralajmërim shumë të rëndësishëm për familjet e tjera përpara sezonit të gripit, pasi djali i saj 8 muajsh u shtrua në spital me një virus të rrugëve të frymëmarrjes.

Në fillim të kësaj jave, Ariana DiGrigorio përmes Facebookut ndau një foto të djalit të saj Antonio në një krevat spitali pasi u diagnostikua me virusin sincitial të frymëmarrjes, ose RSV, dhe u pranua në njësinë e kujdesit pediatrik pediatrik në Universitetin Jersey Shore University Medical Center. Të shohësh foshnjën duke luftuar për shëndetin do të ishte e vështirë për çdo prind, kjo është arsyeja pse DiGrigorio vendosi të tregojë historinë e saj.

“Sezoni i RSV”, e nis ajo postimin e saj. “Të rritur, ju jeni ngjitës deri në 24 orë para se të filloni të shfaqni simptoma! Ju lutemi mbajini gojën / frymën larg fytyrës, duarve dhe këmbëve të një fëmije. Mos u bëni arsyeja që një foshnje është shtruar në spital (ose vdes) thjesht sepse fëmija ishte “shumë i bukur dhe duhej ta puthnit! ”

DiGrigorio vazhdon shpjegimin se ajo dëshironte të ndante paralajmërimin e saj me të tjerët në mënyrë që prindërit të mos viheshin në pozitë dhe të detyroheshin të largonin një të rritur. “Është jashtëzakonisht e vështirë që prindërit duhet t’i tregojnë dikujt (sidomos një anëtari të familjes ose një miku) të largohet nga fëmija”,-  shpjegon ajo. “Është gjithashtu shumë e vështirë për të ndaluar dikë të puth fëmijën tuaj pasi ata tashmë e kanë puthur.”

Ajo ka të drejtë.

“Mos u tregoni egoistë,” lutet DiGrigorio në postimin e saj. “Mos i puthni bebet. Nuk ia vlen. Gjithashtu, nëse jeni sëmurë, ju lutemi qëndroni në shtëpi. Ajo që mund të jetë një ‘infeksion i sinusit’ ose ‘alergji’ për ju, mund të përkthehet në një sëmundje kërcënuese për jetën e një fëmije”.

RSV është një virus mjaft i zakonshëm i frymëmarrjes që ka të njëjtat simptoma si një ftohje me të vërtetë e keqe. Në fakt, Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) raporton se praktikisht të gjithë fëmijët marrin RSV deri në moshën 2 vjeçare. Por nëse lihen të patrajtuar, RVS mund të zhvillohet në diçka shumë më serioze tek foshnjat, duke çuar në bronkiolitit ose pneumoni.

Kur të rriturit kontraktojnë RSV, zakonisht virusi largohet vetë, por tek fëmijët nevojitet trajtim.

Lexo edhe: Mos i puthni fëmijët në fytyrë, rrëfimi i nënës: Djali rrezikoi të verbohej nga herpesi
Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Në vjeshtë rikthehen parazitët e...

Përkundër vëmendjes së madhe që sot i kushtohet higjienës, pastrimit dhe parandalimit të sëmundjeve, parazitët e kokës tek fëmijët janë një problem që ende nuk mund të çrrënjoset. Këta parazitë...

Mjaftojnë 24 ora pa i...

Higjiena e gojës është thelbësore për të parandaluar sëmundjet dhe jo vetëm në gojë. Kjo është arsyeja pse është thelbësore të mos qëndroni shumë gjatë pa larë dhëmbët. Ekspertët paralajmërojnë:...

Kanceri i gojës: një nga...

Kariesi dentar është akoma një ndër problemet kryesore shëndetësore në vendet e industrializuara, ku prek rreth 60 deri 90 për qind të fëmijëve në moshë shkollore dhe shumicën e të...

Përfitimet befasuese të dushit gjatë...

Por nëse doni të përmirësoni gjumin tuaj, bërja e një dushi gjatë natës është rruga që duhet të ndiqni. Ekspertët thonë se ka prova që një dush gjatë natës mund...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X