Lumturia eshte nje stil jetese qe mesohet qe ne femijeri

0 0

Detyra e çdo prindi është ta bëjë fëmijën të rritet dhe jetojë një fëmijëri të lumtur. Sipas ekspertëve të Universitetit të Helsinkit, lumturia që fëmijët kanë ndier në moshën e hershme do  të ketë efekte afatgjata, dhe ky studim u publikua edhe në revistën Circulation.

Studimi i kryer

U morën në studim rreth 3557 fëmijë me moshë nga 3-18 vjeç të cilët u  pyetën në lidhje me stilin e jetesës në familje. Ata morën në konsideratë edhe kushtet sociale dhe ekonomike, ndjenjat që fëmija ka përjetuar dhe kryesisht lumturinë si edhe sjelljen e prindërve. Analiza u krye edhe pas 27 vitesh duke bërë një tjetër pyetësor. Gjithashtu mjekët kryen edhe analiza gjaku së bashku me kardiogramën. Ata kishin si qëllim të zbulonin shëndetin e personave dhe sa të lumtur ishin.

Si përfundim

Ata nxorën përfundimin se lumturia ishte tepër e rëndësishme jo vetëm për të tashmen, dhe se ata fëmijë që kishin pasur një fëmijëri të lumtur do të ishin më të qetë dhe të shëndetshëm në momentin që do të rriteshin. Personat që kishin pasur kushte të mira socio-ekonomike do të kishin gjithashtu edhe aftësi më të mira për të menaxhuar agresivitetin dhe impulsion e momentit, duke pasur edhe rrezik më të ulët për sëmundjet kardiovaksolare. Sipas tyre prindërit janë çelësi kryesor për lumturinë e fëmijës.

 

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

8 fakte befasuese për motrat...

Ka disa studime që shpjegojnë lidhjen mes motrave e vëllezërve në familje si dhe ndikimin indirekt që kanë ata në formimin dhe të ardhmen e njëri-tjetrit. Vëllezërit e motrat kalojnë...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X