Lulet helmuese ne shtepi, gabimet qe nuk duhet te beni!

0 0

 

Figura e femrës është e lidhur ngushtë me dashurinë që kanë për lulet, por mbajta e tyre në shtëpi ndërsa jeton edhe një fëmijë do të jetë disi e vështirë, pasi shpesh mund të ndodhë që pa vetëdije të mbillet një lule helmuese. Edhe pse ato janë shumë të bukura për syrin dhe pastrojnë ajrin nga substancat e dëmshme, duhet të keni parasysh disa rregulla.

I mbani larg fëmijëve

Disa lule mund të rezultojnë shumë të rrezikshme për shëndetin e fëmijës edhe duke i prekur. Ato mund t’i irritojnë lëkurën pasi janë prekur, kështu duhet t’i vendosni ne vende të larta që fëmija mos i prekë dot. Kujdes edhe me gjethet që bien prej tyre.

Ndërtoni një serë të vogël

Mund të përdorni materiale plastike dhe të vendosni vazot tuaja brenda. Ndërkohë nuk duhet të përdorni tek bimët tuaja anti-parazitarë dhe shkëlqyes bimësh pasi mund të lëshojnë elementë helmues në gjethe dhe tokë.

Disa nga lulet që duhet të tregoni kujdes :

  • Kjo është lulja që pak kohë më parë i mori jetën një fëmijë ne vendin tonë. Kujdes!

 

1024px-Dieffenbachia_bauseii_a1

 

 

  • Nëse do të konsumohen disa gjethe pasojat do të jenë fatale.

 

5868091503_3b5a431d13_b

 

 

  • Quhet lulja e gjarprit dhe mund të shkaktojë helmim të lehtë nëse preket. Pasojat janë më të rënda nëse gëlltitet.

 

12e7180c-7730-4155-b8c4-ff18b621177c---0-

  • Lulja Pothos. Mund të shkaktojë djegie të gojës, irritim të lëkurës, gjuhës, të vjella dhe diarre.

 

ff3e89a5e92f37755c2230e428bb89b3

Tregoni kujdes nëse keni këto lule në shtëpi. I mbani sa më larg fëmijëve tuaj!


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X