Lodrat e fëmijëve jashtë standardeve, përmbajnë mikrobe të dëmshme

0 0

Loja është e rëndësishme sepse jo vetëm që argëton dhe zbavit fëmijët, por është gjithashtu një mënyrë për t’u rritur dhe mësuar. Kjo është arsyeja pse është thelbësore që argëtimet e fëmijëve tanë të jenë të sigurta. Por, shumë lodra për fëmijë kanë rezultuar të jenë të rrezikshme, sepse ato përmbajnë substanca të paverifikuara dhe potencialisht të dëmshme, madje edhe baktere.

Shumë lodra që nuk janë në përputhje me standardet

Istituto i Lartë i Shëndetit në Itali hetoi rrezikun e llojeve të caktuara të lojërave për fëmijët, të cilat ekzaminoi 256 lodra që përmbanin lëngje ose xhel, për shembull flluska sapuni, kukulla, kafshë gome, topa kundër stresit, yo-yo, perla xhel, bojëra, të shitura në Itali midis viteve 2016 dhe 2020.

Rreth 19% e këtyre lodrave, e barabartë me pothuajse një të pestën, nuk përmbushnin kriteret e higjienës dhe sigurisë shëndetësore të përcaktuara nga udhëzuesi përkatës evropian.

Në shumë prej këtyre lodrave, ekspertët kanë gjurmuar bakteret, mykun dhe majatë, si dhe Pseudomonas aeruginosa, një bakter i rrezikshëm që është përgjegjës për shumë raste të infeksioneve spitalore, të cilat merren në spital dhe janë ndër më të vështirat për t’u luftuar me antibiotikët që kemi aktualisht në dispozicion.

Sipas hetimeve të kryera, ngarkesat mikrobike duket se nuk shkaktojnë probleme shëndetësore, të paktën në një popullatë të rritur të shëndetshme. Por lodrat e fëmijëve bëhen të rrezikshme pasi të vegjlit kanë një sistem mbrojtës që është ende në formim dhe mund t’i përdorin ato në mënyrë jo korrekte, për shembull duke i afruar pranë syve dhe gojës. Rreziku, në fakt, lidhet me mundësinë që lëngu që gjendet në lodra të jetë i kontaminuar dhe që pasi të gëlltitet, thithet ose të jetë në kontakt me lëkurën ose mukozën, mund të shkaktojë infeksione dhe sëmundje.

Pak kontrolle mbi lodrat

Sipas ekspertëve, lojërat e fëmijëve janë të rrezikshme për shkak të pranisë së mikrobeve dhe substancave të dëmshme, për shkak të një sërë faktorësh: neglizhencë në proceset e prodhimit, përdorim jo të duhur të lëndëve të para, ambalazhim të mbyllur gabimisht, kushte joadekuate të ruajtjes, humbje të efektivitetit të konservuesve, etj. falsifikimi: të gjitha rrethanat që rrjedhin nga një shkak i vetëm, përkatësisht mosrespektimi i rregullave të konformitetit të lodrave.

Për t’u siguruar fëmijëve tuaj lodra cilësore, është mirë të blini produkte cilësore, të cilat i nënshtrohen më shumë kontrolleve. Përveç kësaj, lodrat duhet të jenë të përshtatshme për moshën, ato nuk duhet të kenë pjesë të shkëputshme ose të përmbajnë lëngje ose substanca të tjera që mund të gëlltiten ose thithen.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X