Lindja premature, progesteroni ul rrezikun!

0 0

Përdorimi i progesteronit vaginal duket se ka një rëndësi të madhe për të ulur rrezikun e lindjes së parakohshme. Këto trajtime të reja konsiderohen si një hap shumë i madh që mjekësia ka bërë në lidhje me uljen e rrezikut të vdekshmërisë foshnore, i cili shkaktohet kryesisht nga lindja para kohe, duke qënë se lindjet para javës së 26 të shtatzanisë shkaktojnë shumë pasoja negative në shëndetin e fëmijës.

Aplikimi i progesteronit

Aplikimi lokal i progesteronit ishte rezultat i 15 vitesh studime në lidhje me lindjen prematurë, dhe këtë e pohon edhe shefi i gjinekologjisë dhe obstetrikës në Universitetin e Modenas, Fabio Facchinetti. Sipas tij, në ditët e sotme ekszitojnë të dhëna shumë të qarta që na tregojnë efektshërinë e aplikimit të progesteronit në lidhje me evitimin e lindjes para kohe në rreth 1/3 e rasteve edhe pse tek gruaja nuk është shfaqur asnjë simptomë, por vetëm janë vënë re disa probleme në qafën e mitrës gjatë vizitës së radhës. Ndërkaq, ky trajtim ka qënë një sukses edhe tek shtatzanitë me vetëm një fëmijë tek gratë që kanë kaluar më parë një lindje prematurë.

Për të gjitha nënat e ardhshme

Progesteroni vaginal përveç uljes së rrezikut të lindjes para kohe, nuk paraqet asnjë rrezik për shëndetin tuaj dhe të fëmijës, qoftë gjatë shtatzanisë ashtu edhe pas lindjes.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X