Lindja para kohe, ja si ta evitoni

0 0

Lindja para kohe është diçka që mund të parandalohet nëse gruaja tregon kujdesin e duhur. Ky kujdes duhet të jetë tepër i veçantë kryesisht përsa i përket:

Peshës trupore: nëse gruaja do të ketë një peshë trupore shumë të madhe ose shumë të vogël, nisja e një shtatzanie nuk do të kryhej në mënyrën e duhur. BMI (treguesi i përmasës trupore) duhet të jetë midis 18.5-24.9 , vlera të cilat i referohen një peshe trupore brenda kritereve normale.

Rritja e madhe e peshës në shtatzani: pesha trupore duhet të jetë brenda normave jo vetëm në fillim, por edhe përgjatë shtatzanisë. Sipas institutit ameriakan të shëndetësisë pesha për BMI përkatëse duhet të jetë:

  • 5-18 kg për BMI nën 18.5;
  • 5-16 kg për BMI midis 18.5 dhe 24.9;
  • 7-11 kg për BMI midis 25 dhe 29.9;
  • 5-9 kg për BMI mbi 30.

Koha e kaluar nga shtatzania paraardhëse: nga shtatzania paraardhëse duhet të ketë kaluar mjaftueshëm kohë, e cila zakonisht konsiderohet 12-24 muaj. Nëse kanë kaluar më pak se 12 muaj, dhe kryesisht më pak se 6-të muaj, rreziku për lindje para kohe është tepër i madh. Megjithatë nuk përjashtohet rreziku për një lindje para kohe edhe në rast se janë respektuar të gjitha kriteret e mësipërme për ta parandaluar. Është shumë e rëndësishme që gruaja të njihet me gjendjen e saj shëndetësore para se të nisë një shtatzani.

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X