Lindja pa dhimbje, gjithcka rreth epiduralit

0 0

Anestezia epidurale është metoda më e mirë për ta bërë lindjen më pak të dhimbshme, e cila është një anestezi lokale. Funksioni i saj është të bllokojë dhimbjen dhe ta bëjë lindjen më të lehtë.

Ja çfarë duhet të dimë në lidhje me epiduralin

  • Do të ndihet dhimbje gjatë aplikimit? Kjo varet nga gruaja. Disa gra ndiejnë pak bezdi në zonën e mpirë, ndërsa në momentin e heqjes mund të ndihet një ndjesi bezdie.
  • Në cilin moment aplikohet? Epidurali aplikohet në më të shumtën e rasteve në momentin që gruaja ka filluar të hapet rreth 4-5 cm.
  • Cilat do të jenë ndjesitë e gruas? Gruaja do të fillojë të ndiejë më pak dhimbje rreth 15-20 minuta pas aplikimit. Në momentin që efekti ulet kryhet aplikim tjetër (1-2 orë më pas).
  • Ndikon epidurali tek fëmija? Nuk ekziston një provë megjithatë mendihet se kjo formë anestezie ndikon negativisht në ushqyerjen me gji si edhe e “detyron” bebin të marrë pozicion jo të mirë.
  • Frika për të mos qënë në gjendje të shtyjë. Mund të nevojitet ndihma e mjekut duke qënë se gruaja mund të mos ndiejë kontraksionet.
  • A është gjithmonë efektive? Në disa gra funksionon, ndërsa disa gra kanë shprehur se kanë ndier dhimbje, apo se efikasiteti nuk është i njëjtë në të dyja anët.

Lexoni dhe: Dhimbjet e shpines pas epiduralit, kur nuk jane normale?

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X