Lindja e detyruar: çfarë është dhe kur është e nevojshme?

0 2

Lindja e detyruar në shtatzëni është e parashikuar në disa rrethana për të mbrojtur shëndetin e nënës dhe fëmijës. Prandaj, ajo ka për qëllim të shpejtojë lindjen, ose ta favorizojë atë pa pritur momentin e natyrshëm. Lindja e detyruar e fëmijës  sigurisht nuk është ëndrra e grave shtatzëna, të cilët në realitet dëshirojnë që çdo gjë të ndodhë natyrshëm, në momentin që fëmija është gati të lindë. Për fat të keq, në disa raste kjo nuk është e mundur dhe prandaj mjekësia vjen në ndihmë për shpëtimin e nënave dhe foshnjave të tyre.

Lindja e detyruar: kur kryhet?

Një lindje e detyruar bëhet kur shëndeti i nënës dhe / ose i fëmijës është në rrezik për një arsye të veçantë. Për këtë arsye mjekët zgjedhin të nxisin lindjen tek gruaja në mënyrë që të inkurajojnë ardhjen në jetë të fëmijës. Lindja e detyruar priret të planifikohet kur shtatzënia arrin 41 javë. Një rrethanë tjetër që parasheh zbatimin e njërës prej këtyre procedurave është shpërthimi i ujërave pa filluar akoma procesi i lindjes. Ka edhe disa patologji të lidhura me shtatzëninë, të tilla si gestoza dhe diabeti gestacional, ku mjekët e paracaktojnë datën e lindjes për të mbrojtur shëndetin e nënës dhe fëmijës. Prandaj, lindja e detyruar zakonisht është e programuar në prani të situatave të veçanta dhe është e rëndësishme që gruaja të informohet në mënyrë adekuate rreth procedurave.

Procedurat e lindjes së detyruar: shkëputja e membranave dhe shiritave të prostaglandineve

Ka disa procedura që ndihmojnë lindjen e fëmijës. Jo të gjitha përfshijnë përdorimin e medikamenteve. Zakonisht për të shpejtuar lindjen në fund të shtatzënisë, mjekët ndihmojnë në ndarjen e membranave. Është një manovër mjekësore përmes së cilës membranat shkëputen nga sipërfaqja e qafës së mitrës pa i prishur ato. Kjo procedurë mund të kryhet nga një mami ose një gjinekolog. Në mënyrë që të vazhdohet me këtë hap, është e domosdoshme që qafa e mitrës të jetë tashmë pak e hapur. Për disa gra ndarja e membranave mund të jetë e dhimbshme ose shumë e bezdisshme. Qëllimi është që trupi të prodhojë prostaglandinet, që janë hormonet që hollojnë dhe zbusin qafën e mitrës. Në këtë rast lindja duhet të fillojë brenda 48 orëve, ose teknika të tjera të lindjes së detyruar duhet të ndiqen. Një tjetër metodë për të favorizuar fillimin e lindjes është futja, brenda vaginës, e shiritave prostaglandine. Kjo procedurë kryhet në spital. Shiritat në fjalë lëshojnë gradualisht hormonin. Më vonë, gruaja shtatzënë monitorohet vazhdimisht për të vlerësuar shëndetin e fëmijës me kontraktime.

Lindja e detyruar, procedurat: kateteri Foley, këputja e membranave dhe oksitocina

Ka metoda të tjera për të nxitur lindjen dhe për të ndihmuar lindjen në fund të shtatzënisë. Një nga procedurat është kateteri Foley, i cili futet në mënyrë trans-cervike. Pastaj ai arrin pjesën e sipërme të mitrës dhe fryhet. Në këtë mënyrë synohet maturimi i qafës së mitrës. Një tjetër procedurë “manuale” është thyerja e membranave. Kjo metodë praktikohet zakonisht kur lindja tashmë ka filluar, me qafën e mitrës të hapur. Kjo është më e njohur si “këputja e ujërave “, pas së cilës kontraktimet mund të bëhen më të dhimbshme. Së fundmi ekziston oksitocina, një nga metodat më të njohura të lindjes së detyruar. Kjo metodë përbëhet nga dhënia e oksitozinës në formë sintetike, një hormon që mund të stimulojë kontraktimet. Fëmija monitorohet vazhdimisht kur kontraktimet bëhen më të shpeshta dhe më të forta.

Lexo edhe: Lindja me operacion cezarian-si ndikon tek te sapolindurit?

Posted in I pakategorizuar

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X