Lindja, 3 menyra per te favorizuar hapjen vaginale

0 0

Në momentin që afrohet data e lindjes, qafa e uterusit fillon të zbutet dhe të hapet, dhe kjo ndodh para se proçesi i lindjes të fillojë. Hapja e çerviksit mund të kërkojë shumë orë derisa të arrijë hapjen 10 cm.

A ekziston në të vërtetë një metodë që ndihmon në hapjen vaginale të gruas? Sigurisht që po!

Ja cilat janë 3 metodat kryesore:

  1. Urinimi; e dini se fshikëza jo e zbrazur frenon kontraksionet dhe nuk favorizon hapjen vaginale? Përveç urinimit ju duhet të qëndroni në pozicione që ndihmojnë në zbritjen e fëmijës siç janë: qëndrimi në gjunjë, ulur, duke ecur etj. Nuk duhet të qëndroni shumë pa lëvizur pasi nuk favorizohet hapja. Qëndrimi pa lëvizur do të bëjë që edhe kontraksionet të jenë më pak efikase, më të dimbshme duke favorizuar gjithashtu edhe shfaqjen e lezioneve ne zonën e perineumit.
  2. Një masazh në shpinë; idealja do të ishte kryerja e këtj masazhi ndërsa ajo qëndron në ujë të ngrohtë. Kjo gjë ndihmon në qetësimin e muskujve duke favorizuar hapjen vaginale duke qënë se ulet niveli i adrenalinës dhe hormonit të stresit, duke favorizuar prodhimin e endotrofinës. Këtë efekt e jep edhe dëgjimi i muzikës.
  3. Krijimi i një ambient ideal për nënën; ajo ka nevojë për një ambient të qetë, me drita jo të forta dhe nën praninë e bashkëshortit të saj. hyrja e shumë infermiereve do të ndikonte negativisht hapjen vaginale, për këtë arsye do të ishte më mirë që gruan ta kontrollonte vetëm një infermiere e besuar. Gruaja nuk duhet të shpërqëndrohet nga vizita që në atë moment mund të konsiderohen si të padëshiruara.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X