Ligji i Sfinkterit, cfare eshte dhe si ndikon ne lindje

0 0

Ligji i Sfinkterit, sipas Ina May Gaskin, një mami shumë e njohur, përfaqëson një bashkësi gjërash që çdo mjek gjinekolog si edhe mami (infermierja qe asiston ne lindje) duhet të njohë. Bëhet fjalë për rregullin që përfshin: daljen (e fëmijës), vendin e daljes (zonën vaginale), si edhe forcën (forcën e kontraksioneve). Duke e parë lindjen në këtë këndvështrim, ajo konsiderohet si diçka vetëm fizike, pra nuk shikohet aspekti fiziologjik i saj në të cilin përfshihen psikika e gruas, pozicioni, profesionistët që e ndihmojnë, proçedurat e përdorura, presioni, vendi ku po lind gruaja dhe personat që janë të pranishëm. Të gjitha këto do të ndikojnë në ecurinë e lindjes.

Pra çfarë funksioni ka ligji i Sfinkterit?

Ai merret pikërisht me këtë, me perceptimin e lindjes si diçka fiziologjike, dhe studion gjithçka që ndodhet pranë gruas dhe mund të ndikojë në ecurinë e lindjes, duke mbajtur parasysh se vagina dhe çerviksi hapen dhe mbyllen për të garantuar daljen e asaj që do të kalojë në to.

Rregullat bazë të ligjit të Sfinkterit

  • Sfinkterat nxjerrës, çervikalë dhe vaginalë funksionojnë më mirë nëse gruaja do të ndodhet në një vend privat, tepër intim, pra në një dhomë ku ndodhet vetëm ajo dhe nuk e bezdis askush.
  • Këto sfinktera mund të hapen sipas “dëshirës” së tyre dhe jo me komandë nga dikush (për shembull kur të thotë shty ose qetësohu).
  • Në momentin që sfinkteri hyn në proçesin e hapjes, mund të ndodhë që të mbyllet sërish në mënyrë të papritur nëse subjekti trembet ose inatoset, kjo pasi niveli i lartë i adrenalinës në gjak nuk e favorizon hapjen e tyre.
  • Qetësimi në zonën e gojës dhe nofullës është i lidhur ngushtë me aftësinë e vaginës dhe çerviksit për t’u hapur plotësisht.

Lexo edhe: Lindja e femijeve mund te shkaktoje renien e dhembeve

A do te shkoni me pushime verore kete vere?

  • Jo, nuk do te shkojme (44%, 559 Votes)559
  • Po, do t'i kalojme ne Shqiperi (27%, 339 Votes)339
  • Do te shkojme, por ende nuk e kam vendosur se ku... (18%, 236 Votes)236
  • Po, do te shkojme jashte Shqiperise (11%, 144 Votes)144

Total Voters: 1 278

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X