Letra prekëse e 6-vjeçarit: Nëse ti nuk qëndron në shtëpi, mua më rrezikohet jeta

0 1

Një djalosh 6-vjeçar nga Cesa e Italisë, nën rrezikun e koronavirusit, ka drejtuar një letër prekëse për të gjithë.

Pio ka sistem të dobët imunitar, e për këtë arsye ka frikë se infektimi me koronavirus mund të rezultojë fatal për të.

Në këto kushte, 6-vjeçari u kërkon të gjithëve të respektojnë rregullat e vendosura për parandalimin e epidemisë dhe të mos dalin nga shtëpia, pasi jeta e tij është në rrezik.

Letra e 6-vjeçarit, publikuar në Facebook nga e ëma:

“Përshëndetje, quhem Pio dhe jam 6 vjeç.

Jam një fëmijë imunodepresiv. E dini se çfarë do të thotë që të jesh imunodepresiv? Mund të ta shpjegoj me katër fjalë të thjeshta: zero antitrupa, zero imunitet. Unë jetoj në Cesa, kryebashkiaku i vendit tim po mundohet me të gjitha mënyrat që të më mbrojë mua dhe njerëzit e tjerë të dobët si unë, por… nëse nuk qëndroni në shtëpi, përpjekjet e tij do të shkojnë kot… Mendojeni… Faleminderit.”- janë fjalët vogëlushit.  1. Letra prekëse e 6-vjeçarit: Nëse ti nuk qëndron në shtëpi, mua më rrezikohet jeta – Pergrate

    […] Letra prekëse e 6-vjeçarit: Nëse ti nuk qëndron në shtëpi, mua më rrezikohet jeta […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse duhet të vaksinohen fëmijët...

Pandemia COVID-19 (koronavirus) e ka bërë të vështirë vazhdimin e mirëmbajtjes rutinore të shëndetit, pavarësisht nëse bëhet fjalë për një operacion jo shuëm të rrezikshëm, një vizitë urgjence apo edhe...

Rikthimi në shkolla e kopshte...

Rikthimi ose jo në shkolla në muajin shtator mbetet një vendim që do të merret nga ekspertët, megjithatë, nëse mësimi do të rifillojë notmalisht, pediatrit kanë disa këshilla. Federata Italiane...

Stresi nuk i dëmton fëmijët,...

Ndër prioritetet e prindërve, sigurisht është të garantojnë një fëmijëri të qetë për fëmijët e tyre, duke u kursyer atyre momente të vështira dhe raste të dhimbshme. Në fakt, sipas...

Fëmijët janë të vetëdijshëm se...

Kur shohim që fëmijët të luajnë, ne shpesh habitemi nga intensiteti dhe angazhimi i tyre. Fëmijët përjetojnë kënaqësi kur luajnë dhe krijojnë një botë imagjinare. Grupi PALS (Studiuesit e mësimit...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X