Letra e ish-gruas, 4 gabimet e pafalshme që bëra gjatë martesës

0 0

Për muaj të tërë, unë refuzova të gjitha përgjegjësitë e mia për dështimin e martesës, duke iu përmbajtur imazhit të vetvetes që kisha pikturuar: një grua e ëmbël, e vetmohshme që vuajti për një kohë të gjatë. Por kur një psikolog më konfrontoi me gjithë këtë marrëzi, u detyrova të ekzaminoja me kujdes mangësitë e mia.

Në fillim ishte e lehtë të akuzoja burrin tim që shkatërroi martesën time gjatë 10 viteve. Ishte ai që më tradhtoi dhe iku pa u kthyer mbrapa. Dhe edhe para kësaj, ai ishte ai që më bëri dalje. Ai preferoi të përqëndrohej në punë për të shpëtuar nga gjithçka që po ndodhte me ne. Kalimi i fajit te ai ishte një mekanizëm mbrojtës për të përballuar muajt e parë, të ndarjes sonë.

Për muaj të tërë, unë refuzova të gjitha përgjegjësitë e mia për dështimin e martesës, duke u ngjitur në imazhin e vetvetes që kisha pikturuar: një grua e ëmbël, vetëmohuese që vuajti për një kohë të gjatë. Por kur një psikolog më ballafaqoi me atë, unë u detyrova të shqyrtoja me kujdes mangësitë e mia. Tani i njoh gabimet që me të vërtetë shkatërruan martesën. Mund të shërbejnë si paralajmërim, përpara se të jetë vonë.

  1. Vendosa fëmijët e mi në vend të parë

Të dashurosh fëmijët  është e thjeshtë. Kërkon përpjekje minimale dhe ata do ju duan gjithsesi. Martesa është ekstremi i kundërt, është punë. Sa herë që martesa ime fillonte të dukej si punë, unë dilja jashtë. I planifikoja shpesh këto aventura kur e dija që burri im nuk mund të merrte pjesë.

Unë i thashë vetes që ishte mirë, sepse ai preferoi të punonte dhe ai gjithmonë dukej se ishte në gjendje të keqe gjatë daljeve familjare.

  1. Unë nuk kam krijuar kufij respektues me prindërit

Ata ishin shpesh me ne, ndonjëherë vinin pa paralajmërim dhe vraponin drejt e në shtëpi. Ata “na dhanë dorën”. Shkuam me pushime me ta. Ata i korrigjonin fëmijët tanë para nesh. Frika se do të mërzisja prindërit e mi më pengoi të ndërtoja një mur dhe t’u kërkoja atyre që të mos e kapërceja atë. Disa herë pretendova autonominë e familjes time. Burri im ishte martuar praktikisht me të gjithë familjen.

  1. E dobësova

Mendova se dashuria kishte të bënte me ndershmërinë, por të gjithë e dimë se e vërteta dhemb. Ndërsa bëheshim më të sigurt në lidhje me marrëdhëniet tona, unë flisja keq për të me miqtë, nënën, kolegët e mi. Vazhdimisht. Thoshte shpesh se puna e tij nuk ishte e rëndësishme ose i largonte miqtë e tij.

Unë e qortova për bërjen e gjërave në mënyrë të gabuar. Ndonjëherë flisja me të si një fëmijë. Kontrollova financat e familjes dhe i bëra presion për çdo qindarkë që kaloi. Edhe në dhomën e gjumit, gjithçka ishte në rregull dhe nuk kisha frikë që ai ta vinte re.

Ndërsa martesa po prishej, unë e gjeta veten vazhdimisht duke kërkuar mangësi dhe gabime. Në fund, nuk kisha më asnjë respekt për të dhe u sigurova që ai ta dinte atë, dhe e ndieja atë, çdo ditë.

  1. Nuk u mërzita që ai ta kuptonte se cila ishte mënyra e duhur për të luftuar

E di se duket e çuditshme të sugjerosh që ekziston një mënyrë e duhur për të luftuar. Por ekziston. Kam pritur të ruaj paqen në shtëpi thjesht duke heshtur kur diçka me të vërtetë më shqetësonte. Siç mund ta imagjinoni, të gjitha gjërat e vogla që më bënë të çmenden përfundimisht u shndërruan në një përqendrim gjigant të zemërimit, që herë pas here, shpërtheu në një “Hulk” të inatosur.

Pas incidentit, e justifikova zemërimin tim duke thënë se një grua mund të durojë deri në një pikë të caktuar. Unë nuk e shkruaj këtë duke shpresuar të rifitoj përsëri ish-in tim ose të kërkoj faljen e tij. Unë i shkruaj këto gjëra sepse nuk besoj se e fsheha kokën në rërë tërë atë kohë.

Shpresoj që gratë e tjera atje do ta mbajnë kokën lart dhe do të shikojnë përreth me kujdes. Dhe, edhe pse jam akoma e mërzitur sepse burri im vendosi të zgjidhë problemet tona në shtratin e një tjetre (kur dialogu dhe terapia mund të na ndihmonin), unë e di me siguri se sjellja ime e ndihmoi ta shtynte atë deri në atë pikë.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X