Lentet e kontaktit, rrezikoni shikimin nëse bëni këto gabime

0 0

Lentet janë pajisje shumë të përdorura, por shpesh gabimisht. Ato kërkojnë rregulla të sakta për përdorim dhe mirëmbajtje, por jo të gjithë i respektojnë, veçanërisht të rinjtë. Mosrespektimi i tyre ka pasoja serioze. Kjo është konfirmuar nga hulumtuesit nga Qendra Amerikane për Parandalimin e Sëmundjeve, e cila kohët e fundit është përqendruar në rreziqet që sjell për syrin përdorimi i tepruar i lenteve, si dhe fjetja me to.

Përdorimi me kujdes

Vetëm në Shtetet e Bashkuara, rreth 45 milionë njerëz përdorin lentet e kontaktit në vend të syzeve, por jo të gjithë në një mënyrë të përshtatshme. Mjafton të thuhet se një e treta e përdoruesve shkojnë në shtrat pa i hequr. Në fakt, kjo mund të dëmtojë syrin, sepse rrit rrezikun për infeksion nga 6 deri në 8 herë. Në mëngjes ju do t’i keni sytë të irrituar dhe shikimi nuk do të jetë i qartë.

Adoleshëntët janë në rrezik të madh

Fatkeqësisht, adoleshentët janë dyfish në rrezik nga kjo pikëpamje. Nga njëra anë, sepse sytë e tyre janë veçanërisht delikatë. Nga ana tjetër, sepse pikërisht për shkak të moshës së tyre, ata janë kategoria që më shpesh shkon për të fjetur me lentet e kontaktit.

Ta dini!

Ata që zgjedhin lentet e kontaktit duhet të jenë të kujdesshëm për t’i trajtuar ato me kujdes. Që do të thotë, ndër të tjera, t’i vendosni dhe t’i heqin pasi kanë larë duart, t’i ruajnë në enën e duhur, në mjedis të lëngshëm, të mos i mbajnë për shumë orë dhe t’i heqin para se të heqin makiazhin.

Lexo edhe: Hiqni tualetin para se te flini per te mbrojtur syte nga demtimi


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X