Lëkura juaj ka shkëlqim “të tepruar”? Ja arsyet dhe çfarë mund të bëni

0 0

Çfarë e shkakton lëkurën me shkëlqim?

Ekzistojnë disa shkaqe të ndryshme të lëkurës me shkëlqim.

Së pari, nëse keni më shumë gjëndra dhjamore, ju thjesht mund të keni lëkurë më të yndyrshme sesa dikush që ka më pak nga këto gjëndra që prodhojnë vaj.

Numri juaj i gjëndrave dhjamore përcaktohet gjenetikisht. Një numër i lartë është më i zakonshëm tek njerëzit me lëkurë të hapur.

Zona juaj T: balli, hunda, mjekra dhe rreth gojës – është gjithashtu e mbushur me gjëndra dhjamore, kështu që ka tendencë të jetë pjesa më e yndyrshme e fytyrës suaj.

Mbi sebumin e tepërt, faktorë të tjerë mund të kontribuojnë në vajosje dhe shkëlqim, të tilla si:

hormonet, veçanërisht gjatë adoleshencës ose shtatzanisë;

mjekimi;

ankthi ose stresi;

faktorët e mjedisit;

djersitja.

Një faktor i mundshëm befasues është lëkura e thatë.

Ekfolifikimi i tepërt, për shembull, mund të ndryshojë funksionin natyror të barrierës së lëkurës suaj, duke çuar në dehidratim. Produktet e ashpra që zhveshin lëkurën nga vajrat natyralë gjithashtu mund të kontribuojnë në problemin e lëkurës që shkëlqen.

“Kur lëkurës sonë i mungon lagështia, ajo mund të ndiejë shtrëngime dhe kruarje, por duket si me vaj”.

Si të zvogëloni dhe parandaloni shkëlqimin

Pavarësisht nëse lëkura juaj është me shkëlqim, e thatë apo me vaj, të gjithë duhet të kenë një rutinë të përditshme pastrimi për fytyrën e tyre. “Një rutinë e duhur gjithmonë përfshin përdorimin e një kremi hidratues të fytyrës pas pastrimit për të mbajtur lëkurën të shëndetshme.”

Ekzistojnë disa mënyra unike që mund të ndërmerrni, megjithëse varet nga llojet e çështjeve të lëkurës që vëreni.

Lëkurë e thatë dhe me shkëlqim

Nëse vini re se lëkura juaj është me shkëlqim dhe e thatë, përdorni një krem ​​hidratues të krijuar për lëkurë të dehidratuar.

“Nëse përdorni një krem ​​hidratues pas pastrimit, mund ta ‘mashtroni’ lëkurën duke besuar se ka sasinë e duhur të vajit në mënyrë që të mos prodhojë shumë”, thotë Charles. Kufizoni seancat e larjes së fytyrës në një ose dy herë në ditë gjithashtu (ose tre herë nëse djersiteni seriozisht shumë).

Lëkurë me yndyrë dhe me shkëlqim

Një pastrues me bazë salicilike me bazë uji ose një pastrues i bazuar në acid glikolik do të funksionojë për të inkurajuar shtresimin dhe shpërndarjen e mbetjeve të lëkurës që bllokojnë poret.

Si rregull i përgjithshëm, nëse keni lëkurë të yndyrshme, është më mirë të përdorni xhel dhe kremra.
Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Dezinfektuesit e duarve të dëmshëm...

Xheli dhe solucionet e ndryshme dezinfektuese, të përdorura gjerësisht për të zvogëluar rrezikun e infektimit nga koronavirusi, nuk rrezikojnë të dëmtojnë vetëm lëkurën. Sytë e fëmijëve janë gjithashtu në rrezik....

Mbajtja e maskës për një...

"Puçrrat dhe pikat e zeza, manifestimi tipik i lëkurës së yndyrshme, e prirur për puçrra, sot kanë arsye të reja pse shfaqen për shkak të periudhës që po përjetojmë dhe...

Zorra e irrituar prek një...

Sindorma e zorrës së irrituar prek një në dhjetë të rritur, duke shkaktuar një mori sëmundjesh duke filluar nga fryrja e barkut deri tek kapsllëku, dhimbjet e barkut deri te...

A janë vërtet transmetues të...

A mund ta transmetojnë fëmijët Covid-19 apo roli i tyre si "infektues" është relativ? Është një nga pyetjet e para që ekspertët nuk ia bënë vetes në shpërthimin e pandemisë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X