loading

Lambiet, si t’i njohim dhe trajtojme?

0 0

Lambiet, një nga parazitët që shfaqet më shpesh tek fëmijët. Cfarë duhet të dimë rreth tyre?

Cfarë janë Lambiet?

Lamblia është një infeksion që shfaqet tek zorrët e fëmijës dhe shkaktohet nga paraziti intestinal “ Giardia lamblia”. Cistet e Lambilias gjenden tek fecet e fëmijës të prekur prej saj dhe për këtë arsye mund të bëhet përhapja e infeksionit.

Cilat janë simptomat e Lamblias?

Ky infeksion manifestohet me: diarre, dhimbje dhe krampe barku, të përziera, këputje trupi, mungesë oreksi, rënie në peshë, të vjella, kruarje, njolla në lëkurë, si edhe temperaturë. Zakonisht simptomat shfaqenpas rreth 3 javë nga infektimi.

Si bëhet diagnostikimi?

Ky infeksion diagnostikohet me anën  e një analize të feçes.

Si mund të parandalohet infektimi i fëmijës?

  • Fëmija duhet të pijë sa më shumë ujë të pastër dhe të kontrolluar;
  • Nuk duhet të pijë pije në bare të ndryshme në gotëne të cilit gjendet akull, pastërtia e të cilit është e dyshimtë;
  • Higjena duhet të jetë shumë e mirë;
  • Frutat dhe perimet që fëmija konsumon duhet të jenë të lara mirë;
  • Fëmija duhet të mbahet larg personave që janë mbartës të këtij infeksioni.

Si bëhet trajtimi?

Trajtimi i këtij infeksioni i referohet përdorimit të medikamentit “Metronidazol” (flagyl) për rreth 5-7 ditë.

Artikuj te ngjashem:

https://www.pernenat.al/si-te-dallojme-kur-femija-ka-parazite-zorresh/

https://www.pernenat.al/askaridet-simptomat-dhe-trajtimi/

https://www.pernenat.al/parazitet-e-zorreve/

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

15 mënyra si të silleni...

Qëndroni pozitivë Shuplakat mund të sjellin probleme të tjera si: Sjellje antisociale; Agresivitet; Dëmtim fizik; Probleme të shëndetit mendor. Plus, ekspertët thonë se ato thjesht nuk funksionojnë. Ndryshoni mjedisin Nëse...

Humb jetën fëmija duke luajtur...

Një familje në Orlando po vajton për një humbje tragjike pasi vogëlushi i tyre vdiq si rezultat i futjes në lavatriçe. Fëmija dyshohet se po luante me motrën kur u...

Zakonet «e shëndetshme» nga të...

Prindërit tanë na mësojnë gjëra dhe ne duam t'ua përcjellim fëmijëve tanë sepse ne mendojmë se ato janë të mira për shëndetin dhe zhvillimin e tyre. Por siç rezulton, disa...

Kondicioneri dhe ventilatori mund të...

Edhe pse shumë e konsiderojnë si një problem që ndodh vetëm gjatë dimrit, në realitet i ftohti mund të shfaqet edhe gjatë verës. Këtu nuk ka asgjë të çuditshme: edhe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X