Laktimi jo shtatzënë: Çfarë do të thotë kjo?

0 0

Simptomat

Laktimi është procesi i prodhimit të qumështit të gjirit. Për gratë që janë shtatzënë ose kanë lindur kohët e fundit, laktacioni është normal. Hormonet sinjalizojnë gjëndrat e qumështit në trupin tuaj për të filluar prodhimin e qumështit për të ushqyer foshnjën. Por është gjithashtu e mundur që gratë që nuk kanë qenë kurrë shtatzënë – dhe madje edhe burrat – të laktojnë. Kjo quhet galaktorrea dhe mund të ndodhë për një sërë arsyesh.

Galactorrhea ndodh në rreth 20 deri në 25 për qind të grave, sipas Dr. Sherry Ross, obstetër-gjinekologe në Providence Saint John’s Health Center.

Simptomat e laktacionit kur nuk jeni shtatzënë:

•Simptoma më e zakonshme e Galactorrhea është një ose të dy gjinjtë që prodhojnë qumësht të tepruar. Gjendja është më e zakonshme tek gratë, por mund të ndodhë edhe tek burrat dhe foshnjat e porsalindura.

Simptoma të tjera përfshijnë:

• Rrjedhje nga thithat që ndodh rastësisht

• Zmadhimi i indit të gjirit

• Humbja ose ulja e dëshirës seksuale

• Puçrrat

• Rritja jonormale e flokëve

• Dhimbje koke

• Probleme me shikimin

Shkaqet e laktacionit kur nuk jeni shtatzënë:

Galaktorea ka një larmi të gjerë shkaqesh të ndryshme, dhe në disa raste, shkaku është i vështirë të përcaktohet. Arsyet për laktacionin kur nuk jeni shtatzënë kohët e fundit mund të variojnë nga çekuilibri i hormoneve te efektet anësore të ilaçeve e deri te problemet e tjera shëndetësore.

Shkaku më i zakonshëm i prodhimit të qumështit të gjirit është një ngritje e një hormoni të prodhuar në tru të quajtur prolaktin. Lartësia e prolaktinës mund të shkaktohet nga:

Medikamente

•Çështjet themelore mjekësore

• Një tumor

•Stimulimi i tepërt i thithave

Medikamente

Disa ilaçe mund të shkaktojnë galaktorre.

Perfshihen:

•Antipsikotikë

•Ilaçet kundër depresionit

•Kontraceptivët

•Ilaçet e zemrës

•Ilaçe për presionin e gjakut

•Ilaçe që përmbajnë hormone

Problemet mjekësore

Këto probleme gjithashtu mund të kontribuojnë në laktacionin kur nuk jeni shtatzënë:

•Çështjet e tiroides

•Sëmundje të veshkave ose mëlçisë

•Stresi kronik

•Tumoret ose sëmundja e hipotalamusit

•Ndonjë traumë ose dëmtim i indit të gjirit

•Nivele të larta të estrogjenit

•Përdorimi i drogës

Përdorimi i rregullt i lendeve si marihuana dhe kokaina, mund të shkaktojë laktacion pa qenë shtatzanë. Ështe e rëndësishme t’i tregoni mjekut tuaj nëse jeni duke përdorur ndonjë ilaç dhe sa shpesh. Ata do të duhet ta marrin në konsideratë këtë kur diagnostikojnë galaktorrenë tuaj.

Stimulimi i gjirit

Për disa njerëz, stimulimi i rregullt i gjirit mund të shkaktojë galaktorre. Ky mund të jetë stimulim gjatë aktivitetit seksual, nga vetë-provimet e shpeshta të gjirit, ose nga veshjet që fërkohen me thithat.

Nënat që janë duke adoptuar foshnje dhe dëshirojnë të ushqejnë me gji mund të përgatisin gjinjtë e tyre dhe të rrisin nivelet e prolaktinës me pompimin.

Diagnostifikimi për laktacionin kur nuk jeni shtatzënë

Trajtimi i galaktorresë varet nga ajo që e shkakton atë. Mjeku juaj do të pyesë për historinë familjare dhe më pas mund të bëjë disa analiza për të përcaktuar shkakun. Mjeku gjithashtu do të bëjë një provë fizike të gjirit. Ata mund të përpiqen të shprehin disa nga shkarkimet për ekzaminim në një laborator.

Testet e tjera mund të përfshijnë:

•Analiza e gjakut për të parë nivelet e hormoneve

•Testi i shtatzënisë për të përjashtuar shtatzëninë

•Mamografia ose ekografia për të kontrolluar ndryshimet në indet e gjirit

•Ekzaminimi trurit për tumore ose çështje me hipofizën

•Trajtimi për laktacionin kur nuk jeni shtatzënë

Pasi mjeku juaj të ketë konfirmuar një shkak, ata do të rekomandojnë trajtimin. Disa gjëra mund të bëhen vetë, si shmangia e veshjeve të ngushta dhe zvogëlimi i sasisë së stimulimit të thithave gjatë aktiviteteve seksuale.

Trajtimet e tjera duhet të mbikëqyren nga mjeku juaj, si ndryshimi i ilaçeve (për shembull, kalimi në një antidepresiv tjetër) ose marrja e ilaçeve shtesë për rregullimin e hormoneve.

Ndalimi i ilaçeve antipsikotike, zvogëlimi i marijuanës, kokainës dhe kufizimi i stimulimit të thithkave janë të gjitha mënyrat për të ndaluar galaktorreën nëse këto gjëra zbulohen të jenë shkaku, sipas Dr. Kevin Audlin i Institutit për Kujdesin Gjinekologjik ,Qendra Mjekësore në Baltimore. Por ai tregon se mund të duhen disa muaj që prodhimi i qumështit të ndalet, edhe pas ndërprerjes së ilaçeve.

Nëse shkaku është një tumor ose probleme me hipofizën, është e mundur që ju mund të keni nevojë për operacion. Mjeku do t’ju kryejë më shumë teste.

Dr. Ross thotë se mund të jepen ilaçe për të ulur numrin e lartë të prolaktinës. “Bromocriptine është një ilaç që përdoret për të ulur nivelet e larta të prolaktinës në gjakun tuaj, i cili ndihmon në trajtimin e simptomës së laktacionit.”

Parandalimi

Shumë nga shkaqet e galaktorresë, si çekuilibri hormonal, tumoret ose gjendje të tjera mjekësore, janë përtej kontrollit tonë. Por ka disa gjëra që mund të bësh në shtëpi për të zvogëluar gjasat e laktacionit ndërsa nuk je shtatzënë, duke përfshirë:

•shmangien e sutjenave ose veshjeve që irritojnë thithkat tuaja

•shmangien e stimulimit të gjinjve shumë shpesh

•praktikimi i mënyrave të shëndetshme për lehtësimin e stresit

A duhet të shqetësohem?

Lajmi i mirë është që galaktorrea zakonisht zhduket vetë ose pas trajtimit mjekësor për shkakun e saj themelor. Por nëse shkarkimi që vjen nga thithat tuaja nuk është i qumështit dhe duket i pastër, i përgjakshëm ose i verdhë, kjo është arsye për shqetësim. Këto mund të jenë shenja të kancerit të gjirit. Ju duhet të shkoni te mjeku menjëherë.

Shkaqet e tjera shqetësuese të shkarkimit të thithit janë:

•një rritje  (jokanceroze) e gjirit

•tumoret e hipofizës

•një formë e rrallë e kancerit të gjirit e quajtur sëmundja e Paget e thithit

Hapat e ardhshëm

Nëse nuk keni qenë shtatzënë ose nuk keni ushqyer me gji në një periudhë gjashtëmujore dhe jeni duke laktuar ose shihni ndonjë lloj tjetër shkarkimi nga një ose të dy thithkat, vizitoni mjekun tuaj. Nëse diçka serioze po shkakton shkarkimin, është më mirë të filloni trajtimin herët.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X