Lajm i mirë për të prekurit nga kanceri i lëkurës

0 0

Lajm i mirë për të sëmuret nga melanoma: në fakt, ky tumor është gjithnjë e më i shërueshëm. Falë diagnozës dhe trajtimit të hershëm, sot rreth 90% e pacientëve shërohen. Është arritur shumë progres edhe në format më të përparuara të sëmundjes. Sidoqoftë, nuk duhet ta lëmë pas dore kujdesin. Sidomos mes të rinjve: rastet në këtë grupmoshë, në fakt, janë në rritje.

Kancer i lëkurës

Melanoma është një tumor që buron nga melanocitet, qelizat që përmbajnë melaninë, pigmenti përgjegjës për ngjyrosjen e lëkurës. Është një sëmundje që prek shpesh të rinjtë, aq sa është kanceri i dytë nga incidenca tek meshkujt nën moshën 49 vjeç dhe i treti tek gratë e së njëjtës grupmoshë.

Ashtu si në llojet e tjera të kancerit, shkaqet themelore nuk dihen saktësisht. Megjithatë, faktorët e rrezikut janë të njohur. Kryesori është ekspozimi jo i duhur në dielli dhe rrezet ultravjollcë (Uva dhe Uvb). Përdorimi i lazerit gjithashtu shoqërohet me një rrezik të rritur.

Simptomat për të mos u nënvlerësuar

Kur duhet të shkoj te mjeku? Kur vëreni shfaqjen e një lezioni të pigmentuar ose pjesërisht të pigmentuar në lëkurë ose kur një lezion ose nishan ndryshon në pamje ose bëhet simptomatik (duke shkaktuar simptoma të tilla si kruajtje, skuqje, gjakderdhje). Në veçanti, është mirë t’i kushtoni vëmendje lezioneve që kanë asimetri në skaje, parregullsi në ngjyra, rritje, kruajtje të vazhdueshme, apo edhe gjakderdhje spontane.

Diagnostifikimi i hershëm është thelbësor

Në mënyrë tipike, nëse melanoma zbulohet herët, ajo hiqet me kirurgji. Në rast se ekzaminimi histologjik konfirmon se është një tumor, është e mundur që të ndërhyhet për herë të dytë për të hequr lëkurën përreth dhe për të zgjeruar kufijtë, në mënyrë që të zvogëlohet rreziku i përsëritjes dhe të kërkohet nyja limfatike sentinele. Mjeku gjithashtu mund të propozojë një biopsi të nyjeve limfatike sentinele për të nënvizuar praninë e mundshme të metastazave të nyjeve limfatike dhe teste të tjera për të përjashtuar praninë e ndonjë metastaze. Në raste më të avancuara, mund të jenë të nevojshme trajtime të tjera, të tilla si kimioterapia dhe trajtimet e tjera të barnave.

Për të zvogëluar rrezikun e melanomës është thelbësore që kur të ekspozoheni në dielli të keni masat paraprake të duhura: gjithnjë përdorni produkte që ju mbrojnë disa herë gjatë ditës, shmangni orët qendrore të ditës, dhe ekspozohuni gradualisht.

Lexo edhe: Vjeshta dhe problemet me flokët e lëkurën

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Problemet me mishrat e dhëmbëve...

Një studim, i kryer nga Profesor Francesco D'Aiuto i Institutit Stomatologjik UCL Eastman në Londër dhe një anëtar i Sidp, Shoqërisë Italiane të Periodontologjisë dhe Implantologjisë, tregoi se si vuajtja...

Mosfunksionimi erektil, një trajtim i...

Mosfunksionimi erektil mund të trajtohet duke vepruar drejtpërdrejt në enët e gjakut të penisit. Kjo u zbulua nga revista shkencore e Mjekësisë Seksuale, e cila raportoi rezultatet inkurajuese të arritura...

Mjekësia gjinore, si ndryshojnë sëmundjet...

Burrat dhe gratë janë të ndryshëm, përfshirë edhe kur bëhet fjalë për shëndetin. Konfirmimi vjen nga mjekësia gjinore, e cila është zhvilluar shumë vitet e fundit, veçanërisht në Itali. Dallimet...

Pse disa njerëzve u dhëmbin...

Disa njerëz, për shkak të dhëmbëve tepër të ndjeshëm ndaj të ftohtit, nuk mund të shijojnë me kënaqësi një akullore, një pije alkoolike ose një pije freskuese. Vetëm mendimi do...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X