Lajm i mirë për të prekurit nga kanceri i lëkurës

0 0

Lajm i mirë për të sëmuret nga melanoma: në fakt, ky tumor është gjithnjë e më i shërueshëm. Falë diagnozës dhe trajtimit të hershëm, sot rreth 90% e pacientëve shërohen. Është arritur shumë progres edhe në format më të përparuara të sëmundjes. Sidoqoftë, nuk duhet ta lëmë pas dore kujdesin. Sidomos mes të rinjve: rastet në këtë grupmoshë, në fakt, janë në rritje.

Kancer i lëkurës

Melanoma është një tumor që buron nga melanocitet, qelizat që përmbajnë melaninë, pigmenti përgjegjës për ngjyrosjen e lëkurës. Është një sëmundje që prek shpesh të rinjtë, aq sa është kanceri i dytë nga incidenca tek meshkujt nën moshën 49 vjeç dhe i treti tek gratë e së njëjtës grupmoshë.

Ashtu si në llojet e tjera të kancerit, shkaqet themelore nuk dihen saktësisht. Megjithatë, faktorët e rrezikut janë të njohur. Kryesori është ekspozimi jo i duhur në dielli dhe rrezet ultravjollcë (Uva dhe Uvb). Përdorimi i lazerit gjithashtu shoqërohet me një rrezik të rritur.

Simptomat për të mos u nënvlerësuar

Kur duhet të shkoj te mjeku? Kur vëreni shfaqjen e një lezioni të pigmentuar ose pjesërisht të pigmentuar në lëkurë ose kur një lezion ose nishan ndryshon në pamje ose bëhet simptomatik (duke shkaktuar simptoma të tilla si kruajtje, skuqje, gjakderdhje). Në veçanti, është mirë t’i kushtoni vëmendje lezioneve që kanë asimetri në skaje, parregullsi në ngjyra, rritje, kruajtje të vazhdueshme, apo edhe gjakderdhje spontane.

Diagnostifikimi i hershëm është thelbësor

Në mënyrë tipike, nëse melanoma zbulohet herët, ajo hiqet me kirurgji. Në rast se ekzaminimi histologjik konfirmon se është një tumor, është e mundur që të ndërhyhet për herë të dytë për të hequr lëkurën përreth dhe për të zgjeruar kufijtë, në mënyrë që të zvogëlohet rreziku i përsëritjes dhe të kërkohet nyja limfatike sentinele. Mjeku gjithashtu mund të propozojë një biopsi të nyjeve limfatike sentinele për të nënvizuar praninë e mundshme të metastazave të nyjeve limfatike dhe teste të tjera për të përjashtuar praninë e ndonjë metastaze. Në raste më të avancuara, mund të jenë të nevojshme trajtime të tjera, të tilla si kimioterapia dhe trajtimet e tjera të barnave.

Për të zvogëluar rrezikun e melanomës është thelbësore që kur të ekspozoheni në dielli të keni masat paraprake të duhura: gjithnjë përdorni produkte që ju mbrojnë disa herë gjatë ditës, shmangni orët qendrore të ditës, dhe ekspozohuni gradualisht.

Lexo edhe: Vjeshta dhe problemet me flokët e lëkurën




Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar Identifikohu



Materiale te ngjashme

Problemet me mishrat e dhëmbëve...

Është zbuluar një marrëdhënie midis problemeve të mishrave të dhëmbëve dhe shfaqjes së kancerit të zorrës së trashë. Sipas disa studiuesve, periodontiti i patrajtuar, përveç se shkakton humbjen e dhëmbit...

Së shpejti pritet të dalë...

I ftohti është një infeksion i frymëmarrjes i shkaktuar nga një mori virusesh, midis të cilave ekziston edhe virusi syncytial i frymëmarrjes (Vrs). Ndërsa VRS zakonisht shkakton vetëm një formë...

Tetori, muaji i parandalimit të...

Në pranverë, urgjenca për shkak të pandemisë Covid-19 detyroi kujdesin shëndetësor t'u jepte përparësi emergjencave, duke shtyrë vizitat dhe kontrollet. Sipas Crems, Qendrës për Kërkime në Ekonomi dhe Menaxhim në...

A i dëmton mbajtja e...

Sipas një deklarate të Matteo Bassettit, drejtori i Klinikës së Sëmundjeve Infektive të spitalit San Martino në Genova, maska ​​ kirurgjikale e mbajtur nga nxënësit e shkollave, për shkak të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X