Lajm i mirë për gratë shtatzëna që vaksinohen kundër Covid 19, fëmijët lindin me antitrupa

0 0

Gjetjet paraprake të reja mbi vaksinën e koronavirusit dhe shtatzanisë mund të ndihmojnë që nënat në pritje të vendosin nëse do të vaksinohen. Dy pediatër nga Florida shkruajnë një letër që përshkruan rastin e një gruaje shtatzanë të vaksinuar, foshnja e së cilës, kur lindi kishte antitrupa mbrojtës ndaj virusit.

Mjekët shpjeguan se përsëri në janar, një punonjëse e kujdesit shëndetësor në vijat e para të pandemisë mori dozën e saj të parë të vaksinës Moderna në javën e 36 jtë shtatzanisë. Tri javë më vonë, ajo solli në jetë një vajzë të shëndetshme. Studiuesit morën një mostër nga gjaku i kordonit të foshnjës në mënyrë që të provonin nëse antitrupat kalonin nga nëna tek fëmija – diçka që ne tashmë e dimë se ndodh me vaksinat e gripit dhe Tdap, sipas CDC.

Rezulton se antitrupat e koronavirusit vërtet ishin të dallueshëm në gjakun e foshnjës.

Interesant është fakti se ato antitrupa u shfaqën pasi nëna kishte marrë vetëm një dozë të vaksinës së saj Moderna. Ajo nuk mori dozën e dytë vetëm një javë pas lindjes, në përputhje me 28 ditët e rekomanduara ndërmjet dozave.

Këto zbulime mund t’i bëjnë nënat shtatzana të ndihen më të sigurta për vaksinën – por ka disa paralajmërime për të cilat duhet të keni kujdes. Rastet e studiuara deri tani kanë nevojë të rishikohen, dhe duhen më shumë raste me të njëjtin rezultat për të vërtetuar plotësisht gjetjet.

Në Izrael, mjekët testuan gjakun e 40 të porsalindurve, nënat e të cilëve ishin vaksinuar plotësisht me vaksinën Pfizer. Të 40 foshnjat gjithashtu kishin antitrupa.

Gratë shtatzëna tani përfshihen në grupet prioritare të vaksinave të rekomanduara nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, pasi shtatzania thuhet se rrit rrezikun për tu sëmurur rëndë me Covid-19. Si gjithmonë, gjëja më e mirë është të flisni me mjekun tuaj për të kuptuar se çfarë është e përshtatshme për ju dhe fëmijën tuaj.

Lexo edhe: A mund ta bëjnë vaksinën anti Covid nënat gjidhënëse?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X