Kush shpenzonte me shume kohe me femijet, prinderit e viteve 1960 apo prinderit e sotem?

0 0

Prindërit e sotëm po shpenzojnë më shumë kohë me fëmijët e tyre se prindërit e viteve 60. Ky është zbulimi më i fundit nga “University of Colifornia”. Studimi i ri zbuloi se nënat e baballarët në vendet perëndimore po shpenzojnë më shumë kohë me fëmijët e tyre se prindërit e viteve 1960.

Dhe rezultati ishte surprizues, pasi sipas teorive ekonomike pagat e larta do t’i shtynin njerëzit të punonin më gjatë e për rrjedhojë të kalonin sa më pak kohë me femijët,  thotë bashkautorja e studimit Judith Treas. Dhe kështu ata do të kishin mjaftueshëm para për të paguar të tjerët që të kujdeseshin për fëmijët e tyre.

Por duke krahasuar  të dhënat nga viti 1965 me ato të sotmet, shkencëtarët vërtetuan se prindërit e sotëm kalojnë më shumë kohë me fëmijët e tyre. Për shembull nënat nga mesi i viteve 60 shpenzonin afërsisht 54 minuta në ditë për kujdesin e fëmijës, ndërsa nënat e sotme kalojnë mesatarisht 110 minuta në ditë për kujdesin e fëmijëve. Por ndryshimi drastik ndodh tek baballarët, të cilët nga vetëm 16 minuta në ditë që shpenzonin për tu kujdesur për fëmijët e tyre në vitet 1965 , në ditët e sotme  ata shpenzojnë rreth 59 minuta në ditë për kujdesin e fëmijëve.

Shkencëtarët zbuluan se niveli arsimor i prindërve luante një rol shumë të madh  në kohën e shpenzuar. Nënat  me arsim të lartë kalonin rreth 123 minuta në ditë për kujdesin e fëmijëve, ndërsa nënat më pak të arsimuara kalonin vetëm 94 minuta në ditë, dhe për baballarët me diplomë universitare rezultati ishte 74 minuta kurse për baballarët pa diplomë universitare ishte vetëm 50 minuta në ditë.

Nga të 11 vendet në të cilin u krye studimi (Kanada, UK, USA, Danimarkë, Norvegji, Francë, Gjermani, Holandë , Itali, Spanjë) vetëm Franca kishte prindër që kalonin më pak kohë me fëmijët  e tyre se prindërit e viteve 1965.

Shprehni eksperiencat personale, kush ka shpenzuar me shume kohe me femijet, ju me femijet tuaj apo prinderit tuaj me ju? 

Lexoni dhe: 5 gjera qe duhet te beni per femijet tuaj 
Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Aulona Musta tregon për çfarë...

Aulona Musta gjithnjë i ka përdorur platformat e saj të komunikimit për të përcjellë mesazhe tek ndjekësit e këtë më së miri mund ta bëjë duke ndarë eksperiencat personale e...

Shkruaj brenda vijave të fletores,...

Viti i ri shkollor ka pak ditë që ka filluar dhe një foto e detyrës së klasës së një nxënësi është bërë virale në rrjet. Bëhet fjalë për një detyrë...

Prekëse fjalët e Rudina Xhungës:...

Mes shumë emocionesh që karakterizuan ditën e sotme, si fillimi i një viti të ri shkollor, pak të çuditshëm e plot pasiguri ishte edhe frika e prindërve. Frika se po...

Udhëzuesi për vitin e ri...

Fillimi i këtij viti shkollor është shoqëruar me pasiguri e pikëpyetje të shumta si nga nxënësit ashtu edhe nga prindërit. Mbyllja për një kohë të gjatë në muajin mars të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X