loading

Kush fle më mirë djemtë apo vajzat?

0 0

 

A është e vërtetë se vajzat flenë më mirë se djemtë e vegjël?

Përgjigja e kësaj pyetjeje është: Jo. Ndërsa prindërit mund të betohen se vajza e tyre ka fjetur më mirë se djali ose anasjelltas, asnjë studim nuk ka treguar se gjinia ndikon nëse fëmija fle më shumë ose më mirë. Dhe kjo nuk është për mungesë të hulumtimit.

Shumë shkencëtarë kanë vëzhguar modelet e gjumit të foshnjave vajza dhe djem duke përfshirë kohëzgjatjen e gjumit, ndryshimet në ritmet e gjumit dhe madje edhe zakonet e gjumit dhe gjatësinë e fëmijës dhe asnjë nuk ka qenë në gjendje të tregojë se njëra gjini ka avantazh në zakonet e gjumit.

Lexo edhe: Gjumi ne shtrat me nenen deri ne moshen 3-vjecare, ja arsyet

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Sheqer për fëmijët? Aspak deri...

Kjo është sjellë edhe njëherë në vëmendje nga Shoqata Amerikane e Zemrës në udhëzimet e saj për sasitë e sheqerit të konsumuar nga fëmijët: nuk duhet të ketë sheqer para...

Pediatrit tregojnë pesë rregullat që...

Sipas ekspertëve, shkaqet që shkaktojnë komplikime kardiologjike janë të rrënjosura në vitet e para të jetës dhe për këtë arsye grupi i Studimit të Rrezikut të Problemeve të Zemrës në...

OBSH: Ndaloni sheqerin e shtuar...

Analiza e mijëra produkteve për foshnja në Evropë, të tilla si lëngjet apo karamelet, zbuluan nivele të larta të sheqerit tek të gjitha produktet. Kjo mund të shkaktojë që dhëmbët...

A po lëshon dysheku juaj...

Dyshekët janë të njohur për lirimin e sasive të vogla të kimikateve të njohura si komponime organike të paqëndrueshme (VOCs). Këto toksina vijnë kryesisht nga poliuretani i përdorur në dyshek, por...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X