Kur mund të hajë foshnja juaj shalqi?

0 0

Foshnja juaj mund të hajë shalqi menjëherë që në fazat e hershme të fillimit të ushqimeve të ngurta, pasi ekspertët e konsiderojnë ushqim të shëndetshëm e të sigurt që pasi fëmija të ketë bërë 6 muajsh.

Fruti përmban pothuajse 95% ujë, kështu që bën një punë të shkëlqyeshme për ta mbajtur fëmijën tuaj gjithmonë të hidratuar.

Vlera ushqyese e shalqirit

Pjesa më tërheqëse në lidhje me shalqirin është se 93% e frutit është e përbërë nga uji, duke e bërë atë një mundësi të shkëlqyeshme për të parandaluar dehidratimin tek foshnjat. Vlerat ushqyese të  shalqinjve janë dhënë në tabelën më poshtë.

Vlerat ushqyese Vlerat për 100 gramë
Ujë 91.45 g
Proteina 0.61 g
Karbohidrate 7.55 g
Sheqer 6.2 g
Energji 30 kcal
Yndyrna 0.15 g
Fibra 0.4 g
Tiaminë 0.033 mg
Vitaminë B-6 0.045 mg
Vitaminë A 0.17 mg
Vitaminë K 0.1 ug
Vitaminë C 8.1 mg
Niacinë 0.178 mg
Folat 3 ug
Vitaminë E 0.05 mg
Hekur 0.24 mg
Fosfor 112 mg
Zink 0.1 mg
Kalcium 7 mg
Magnez 11 mg
Natrium 1 mg

 

Përfitimet e mahnitshme shëndetësore të shalqirit për foshnjën

Shalqiri ka shumë përfitime shëndetësore, si për të rriturit, ashtu edhe për bebet. Disa nga këto përfitime shëndetësore:

 1. Hidratimi: Sidomos gjatë muajve të verës, është e rëndësishme që fëmija juaj të ketë ujë të mjaftueshëm në trupin e tij. Shalqiri është ushqimi i përsosur për këtë, pasi është i përbërë nga 93% ujë.
 2. I pasur me Vitaminë C: Vitamina C është e rëndësishme për rritjen dhe luan një rol të madh në zhvillimin e foshnjës gjatë viteve të tij formuese. Shalqiri ka sasi të larta të vitaminës C, e cila ndihmon në forcimin e sistemit imunitar dhe thithjen e hekurit në trup.
 3. I mbushur me Vitaminë A: Vitamina A përmirëson shikimin, shëndetin e dhëmbëve dhe lëkurës dhe gjithashtu zhvillimin e indeve të buta dhe të mukozave. Shalqiri është gjithashtu i pasur me Vitaminë A.
 4. Forcon kockat: Shalqiri ka një sasi të mirë të kalciumit dhe magnezit, të cilët luajnë rol të madh në promovimin e zhvillimit të kockave dhe forcimin e tyre tek foshnjat. Kalciumi është gjithashtu i rëndësishëm për sekretimin e duhur të hormoneve te foshnjat.
 5. Kompleksi i vitaminës B: Kompleksi i vitaminës B përbëhet nga një grup vitaminash, të gjitha këto luajnë role me shumë ndikim në promovimin e rritjes dhe zhvillimit të sistemeve të ndryshme në trupin e foshnjës. Këto përfshijnë formimin e qelizave të kuqe të gjakut, zhvillimin e sistemit nervor, forcimin e sistemit imunitar dhe rritjen e metabolizmit tek fëmijët.
 6. I mirë për zemrën: Ndërsa piqen shalqinjtë, rritet edhe sasia e likopenit në frut. Ky është një antioksidant i cili është i shkëlqyeshëm për zemrën dhe luan një rol në ruajtjen e shëndetit kardiovaskular tek fëmija.
 7. Ndihmon në tretje: Fruti është gjithashtu i pasur me fibra dietike, të cilat ndihmojnë në parandalimin e kapsllëkut dhe nxitin tretjen tek fëmija.

Si t’ja jepni shalqirin fëmijës?

Ka disa gjëra të rëndësishme për t’u mbajtur mend gjatë ushqyerjes së fëmijës me shalqqi:

 • Priteni shalqirin në copa të vogla.
 • Hiqni të gjitha farat për të parandaluar mbytjen.
 • Vendoseni fëmijën tuaj në një pozicion të duhur.
 • Shtyeni shalqirin duke e bërë masë tul.
 • Nëse foshnja juaj është mjaftueshëm i rritur, ju mund t’ja jepni në copa që a mbajnë vetë në dorë.

A ka rreziqe nëse i jepni shalqi foshnjave?

Alergjia e shalqirit tek foshnjat është e rrallë, por disa foshnje të ndjeshme mund të përfundojnë me skuqje për shkak të natyrës acidike të frutit. Simptomat e alergjisë përfshijnë skuqje, diarre, rrjedhje të hundës dhe të vjella. Një tjetër rrezik kryesor është ai i mbytjes, i cili është shkaktuar për shkak të farërave që janë përhapur mbi tulin e frutit.

Lexo edhe: A mund te konsumojme shalqi në shtatzëni?



Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar Identifikohu



Materiale te ngjashme

Doni të mbani nën kontroll...

Është përllogaritje matematikore, aq më shumë kalori të konsumojmë çdo ditë, aq më shumë shtojmë peshë. Si pasojë, për të humbur kilogramët shtesë, duhet të zvogëloni sasinë e kalorive që...

Vaji i ullirit ekstra i...

Mes shumë virtytesh të vajit të ullirit ekstra të virgjër, shtohet një tjetër: roli anti-plakje nervore i hidroksirirozolit, një substancë e përfshirë me bollëk në mbetjet e përpunimit të ullirit....

Trajtimet e reja për çrregullimet...

Paraqitja fizike dhe imazhi që kemi për veten është shumë personal dhe nganjëherë jo i vërtetë. Në fakt, sëmundje të tilla si anoreksia, bulimia dhe të gjitha çrregullimet e ngrënies...

Si e përkeqëson kripa shëndetin...

Shumë kripë në tryezë mund të shkaktojë një rritje të presionit të gjakut; por gjithashtu mund të dobësojë sistemin imunitar dhe për rjedhojë aftësinë e trupit tonë për të luftuar...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X