Kur mund të filloj t’i jap oriz fëmijës?

0 1

 

Sapo fëmija juaj të ketë mbushur6 muaj, mund të filloni t’i prezantoni ushqimet e para të ngurta duke përdorur orizin e foshnjës të përzier me qumësht nëse dëshironi. Sidoqoftë, është e rëndësishme të lëvizni shpejt në ushqime të tjera.

Prezantimi i fëmijës tuaj me ushqime të reja herët ndihmon që të mësohet me to. Gjithashtu i jep fëmijës lëndët ushqyese për të cilat ka nevojë. Dhënia e frutave dhe perimeve sa më shpejt ul mundësinë që fëmija t’ i refuzojë ato.

Orizi i foshnjës është një zgjedhje popullore si ushqim i parë për një sërë arsyesh. Nuk ka shije të fortë, kështu që fëmija juaj nuk ka gjasa ta refuzojë atë. Orizi i foshnjës është i fortifikuar me hekur. Është gjithashtu një ushqim me gjasa të ulëta për alergji, prandaj fëmija juaj ka më pak gjasa të ketë një reagim ndaj tij.

Për të përgatitur orizin e foshnjës, përziejeni atë me qumësht.

Asnjëherë mos i jepni fëmijës tuaj oriz ose drithëra të tjera në biberon me qumësht, pasi mund të mbytet.

Lexo edhe: Miell orizi i bere ne shtepi


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X