Kur mund te filloj te kryej aktivitet fizik pas lindjes?

0 0

Edhe pse ndoshta nuk e mendoni si diçka të rëndësishme, aktiviteti fizik ka një rëndësi të madhe për të rikthyer trupin në gjendjen e mëparshme pas lindjes. Por jo vetëm kaq, aktiviteti fizik do t’ju ndihmojë të ndiheni më të kënaqura me veten tuaj si edhe më të qeta.
Sa kohë duhet të pres për të filluar aktivitetin fizik pas lindjes?
Këshillohet që të prisni të paktën 6 javë si edhe të bëni kontrollin tek mjeku gjinekolog (kontrolli pas lindjes). Nëse keni lindur me operacion këshillohet të prisni për një kohë më të gjatë, rreth 10 javë në mënyrë që trupi të ketë rikuperuar mjaftueshëm.
Si ndikon sporti i rëndë pas lindjes?
Pavarëisht sa aktive keni qënë në shtatzani apo gjatë jetës tuaj në përgjithësi, përpiquni të ushtroheni në mënyrë të moderuar duke bërë ushtrime të thjeshta. Muskujt dhe ligamentet pas lindjes janë më të dobëta dhe nëse kryeni sporte të rënda do të rrisni rrezikun që gjunjët, zona pelvike, kavilja të humbin ekuilibrin e tyre dhe për pasojë të mos kryejnë funksionet në mënyrën e duhur.

 

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X