Kur është mosha duhur për të ngrirë vezët e mia?

Ju jeni në fillim të viteve ’30 dhe po mendoni të keni fëmijë, por karriera juaj bën që të mos keni plane për fëmijë për një kohë të gjatë? Mos u frikësoni, do të keni mundësi për ta realizuar këtë dëshirë tuajën.
0 0

Ngrirja e vezëve është një prej tyre.

Si gra, ne kemi të drejtë t’i ndryshojmë përparësitë tona për t’u përshtatur me rolet evolucionare që luajmë në shoqëri.

Çfarë është ngrirja e vezëve saktësisht?

Ngrirja e vezëve është e njohur edhe si kriopreservimi i pjekur i oociteve. Gratë përdorin këtë metodë si një mënyrë për të ruajtur vezët e tyre në mënyrë që të mund të mbeten shtatzënë në të ardhmen.

Kjo procedurë i referohet ftohjes së qelizave dhe indeve në temperaturat nën-zero (ngrirje) në mënyrë që të ndalojnë të gjitha aktivitetet biologjike dhe duke i ruajtur kështu ato për përdorim në të ardhmen. Ky proces i mirë-krijuar është i ligjshëm dhe etik. Lindja e parë e njeriut nga një vezë e ngrirë ishte në 1986 në Australi dhe që prej asaj kohe, janë bërë më shumë përparime në fushë. Nuk konsiderohet më eksperimentale dhe është përdorur në mënyrë rutinore .

A është procesi i ndërlikuar?

Procesi  përfshin stimulimin hormonal të vezoreve. Stimulimi hormonal përdor ilaçe orale dhe injeksion në përgatitjen e procedurës. Pasi stimulohen vezoret, ato merren dhe ruhen për ngrirje. Procesi është një procedurë e dhimbshme që kërkon qetësim.

Ju duhet të jeni të vetëdijshëm për rreziqet

Rreziqet që lidhen me stimulimin e vezoreve përfshijnë lodhje të butë deri në mesatare, të vjella, dhimbje koke dhe dhimbje barku. Këto efekte anësore mund të menaxhohen lehtë. Efektet anësore të  rrezikut të ovulacionit janë të rralla me rreth 0,1 deri në 2% të pacientëve që përjetojnë mpiksje të gjakut, dehidratim etj.

Ngrirja e vezëve është mjaft e kushtueshme dhe gjithashtu asnjë garanci që ngrirja e vezëve tuaj do të sjellë patjetër fëmijë në të ardhmen.

Cila është ‘mosha e duhur’ për të ngrirë vezët?

Procedura është më efektive kur tetë deri në 10 vezë ruhen para moshës 36 vjeç. Mosha më e mirë për të ngrirë vezët është nga mosha 36 vjeç dhe poshtë këtë moshe.

Lexo edhe: Rritet tendenca e “ngrirjes së vezëve”, shkaktarët janë meshkujt egoistë dhe jo femrat në karrierëPër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Përbërësi ushqimor që dëmton shumë...

Lloji i dietës së ndjekur mund të ndryshojë spermën e mashkullit brenda disa ditësh, duke ndikuar në lëvizshmërinë e spermës dhe duke luftuar (ose përkeqësuar) infertilitetin mashkullor. Mjafton që burrat...

Si të ngelesh shtatzënë?

Mendimi për të ngjizur një fëmijë është diçka shumë emocionuese për çiftin, por ndonjëherë rezulton të mos jetë edhe aq e thjeshtë. Mosha, pesha, mirëqënia e përgjithshme etj mund të...

Si ndikon stili i jetesës...

Për burrat infertiliteti më i zakonshëm është ai i varikocelës, i ndjekur nga inflamacioni i testikujve, sëmundja e prostatës. Për gratë janë patologji të tilla si fibroidet e mitrës, endometrioza,...

A ndihmojnë ilaçet e kollës...

Edhe pse marrja e ilaçeve të kollës për t'ju ndihmuar të ngeleni shtatzanë duket si një trajtim i thjeshtë dhe i lehtë, ka shumë pak kërkime mjekësore për të mbështetur...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X