Kur është momenti më i mirë për të lënë duhanin? Mjekët e lidhin me këtë fazë të ciklit menstural

0 0

Lënia e duhanit nuk është e lehtë. Për ta bërë këtë, ju duhet të gjeni momentin e duhur dhe sipas studimeve të kësaj fushe, momenti më avantazhues do të ishte para fillimit të ciklit menstrual. Kjo mbështetet nga hulumtimi nga Universiteti i Pensilvanisë, i kryer nga Reagan Ëeaterhill dhe Teresa Franklin. Studimi, i botuar në Biologjia e dallimeve gjinore, tregoi se në fazën preovuluese, kur raporti i progesteronit me estrogjenin (dy hormonet kryesore femërore) është më i ulët, duhanpirësi është më i varur nga pirja e duhanit. Përkundrazi, para fillimit të rrjedhës menstruale, marrëdhënia hormonale ndryshon dhe për këtë arsye, nevoja për të pirë duhan do të ishte më pak e fortë. Gratë që janë të vendosura të lënë duhanin duhet të përfitojnë nga kjo periudhë.

Ndikimi i niveleve të hormoneve

Studiuesit amerikanë studiuan sjelljet e 38 grave, të nënshtruara me imazhe rezonancë magnetike funksionale (një test që gjithashtu na lejon të vlerësojmë përgjigjet ndaj stimujve të zonave të veçanta të trurit). Gratë u ndanë në dy grupe bazuar në fazën e ciklit menstrual, periudhën luteale dhe atë folikulare. Gjatë fazës luteale, e cila i paraprin rrjedhës, do të kishte një reduktim të lidhjeve midis zonës së kontrollit dhe asaj të shpërblimit, dhe kjo do të tregonte kontroll më të madh të stimujve. Prandaj lënia e duhanit do të ishte më e thjeshtë.

Sindromë premenstruale

Sidoqoftë, jo të gjithë pajtohen me këtë tezë. “Në fazën luteale, pas ovulacionit dhe para ciklit menstrual, në disa gra kërkimi për kënaqësitë e ëmbëlsirave ose alkoolit, ose për një dëshirë më të madhe seksuale, do të theksohej – komenton Sandro Viglino, nënkryetar kombëtar i Aogoi (Shoqata e mjekëve obstetër dhe gjinekologë në spitalet italiane) -. Në shumë të tjera, megjithatë, ndryshimet e humorit, nervozizmi dhe simptoma të tjera të PMS klasike janë të zakonshme. Prandaj duket e vështirë të lidhet varësia dhe braktisja e mundshme e zakonit të pirjes së duhanit me ciklet hormonale: ky është një studim interesant që në çdo rast do të duhet të konfirmohet nga vlerësime të mëtejshme”.

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Qëndrimi i tejzgjatur në kompjuter...

Kini kujdes nëse shpenzoni shumë kohë në kompjuterin tuaj. Kufizimet, bllokimi nga Covid-19 dhe puna nga shtëpia kanë ndryshuar plotësisht zakonet e shumë prej nesh dhe në mënyrë të pashmangshme...

Sheh në reklamë dikë si...

Oliver Garza, një vjeçar nga Peoria, Arizona, nuk arrin të shohë shpesh fëmijë me të njëjtat karakteristika si ai. Por kjo ndryshoi në një udhëtim të kohëve të fundit me...

“Hera e parë” dhe fëmija...

Një studim britanik identifikoi 371 zona të gjenomit që ndikojnë në sjelljet seksuale dhe riprodhuese, përfshirë moshën e herës së parë dhe fëmijën e parë. E gjitha është e shkruar...

“Sa fëmijë ke?” Si i...

"A ke fëmijë?"- më pyeti estetistja e thonjve. "Po", - u përgjigja me hezitim, duke ditur pyetjen e tmerrshme që do të vinte më pas. "Sa ke?" "Tre" iu përgjigja,...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X