Kur është momenti i duhur për t’u bërë nënë?

0 0

Në kohët e mëparshme ekzistonte “rregulli” i cili i “detyronte” çiftet e sapomartuara të sillnin në jetë një fëmijë menjëherë pas martese. Fatmirësisht, ky vendim i rëndësishëm në ditët e sotme konsiderohet si një vendim shumë personal i çiftit, dhe për pasojë ata mund të zgjedhin të sjellin në jetë një fëmijë para martese, ose shumë vite më pas.

Por si ta kuptojë një grua se cili është momenti i duhur për t’u bërë  nënë?

  • Dashuria për partnerin. Është ndjenja më e madhe që do t’ju bëjë të kërkoni të bëni një ndryshim të madh për më shumë dashuri në jetën tuaj.
  • Qëndrueshmëria ekonomike. Ekonomia është një faktor shumë i rëndësishëm në ndërmarrjen e një hapi të tillë. Sigurisht që nuk ekziston një limit i caktuar megjithatë të ardhurat mujore janë shumë të rëndësishme. Në momentin që një grua mendon se ka të ardhura të mjaftueshme ndihet më e sigurt për të sjellë në jetë një fëmijë.
  • Realizimi personal. Tashmë nuk është koha kur gruaja ngelej e kënaqur vetëm brenda kuzhinës së saj. Ajo kërkon të jetë e realizuar edhe në aspektin social dhe profesional, dhe nëse e ka arritur këtë ndihet gati për të sjellë në jetë një bebe.
  • Një jetë e qetë. Një jetë pa strese dhe probleme do ta bëjë gruan të ndihet gati për të hedhur hapin e rradhës.
  • Ora biologjike. Me kalimin e viteve gruaja e kupton që ka ardhur momenti për t’u bërë nënë kjo pasi ora biologjike e saj avancon.
  • Forcohet instikti i nënës. Edhe pse mund të jeni në moshë të re, instikti i nënës tek ju mund të jetë shumë i fortë, dhe në këtë rast nuk ka gjë më të bukur se të sillni në jetë një krijesë nga dashuria juaj.

Lexoni edhe: Keshilla nga nenat pernenat

This is for testing

View Results

Loading ... Loading ...

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X