Kur është koha e duhur për të ngrënë karbohidrate?

0 0

Karbohidratet janë si interneti. Mund t’ju ndihmojnë ose dëmtojnë- varet vetëm nga mënyra dhe koha kur i konsumoni.

“Duhet të gjeni ekuilibrin e duhur,” thotë dietologia Kate Patton.

Patton shpjegon pse dieta jonë ushqimore nuk duhet të bazohet në karbohidrate dhe kur është koha më e mirë për t’i ngrënë ato.

Çfarë janë karbohidratet?

Karbohidratet shpesh marrin një konotacion të keq. Por ato janë një nga tre makronutrientët thelbësore, së bashku me yndyrën dhe proteinat.

“Karbohidratet shndërrohen në glukozë, ose sheqer, në trupin tuaj. Trupi juaj e shndërron këtë glukozë në energji, ”thotë Patton. “Karburantet janë burimi kryesor i energjisë dhe i preferuar i trupit tuaj.”

“Shumica e karbohidrateve tuaja duhet të vijnë nga burime natyrore – gjëra që nuk modifikohen ose përpunohen,” thotë Patton. Shembuj të karbohidrateve të shëndetshme përfshijnë:

Drithërat dhe niseshtenë: buka, orizin dhe makaronat.

Bishtajoret: Bishtajoret janë gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i proteinave me bazë bimore. Këto burime përfshijnë bizelet, thjerrëzat dhe fasule.

Fruta: Patton rekomandon fruta të plota, me lëkurën e tyre të paprekur.

Perimet: Këto karbohidrate të shëndetshme janë gjithashtu plot me fibra, vitamina dhe minerale. Perimet e pasura me karbohidrate përfshijnë patate, miser dhe kunguj.

Qumështi: Qumështi është një burim i mirë i proteinave, kalciumit dhe vitaminës D.

Kur është koha më e mirë për të ngrënë karbohidrate?

“Shumica e ushqimeve dhe grupeve të ushqimit përmbajnë karbohidrate, kështu që ju dëshironi të gjeni ekuilibrin e duhur,” thotë Patton. “Nëse jeni një person mesatar, i shëndetshëm, hani disa karbonhidrate me secilin nga vaktet tuaja gjatë gjithë ditës.”

Por konsumimi i tyre më herët gjatë ditës mund të jetë më mirë nëse:

Dëshironi të humbni peshë ose të përmirësoni nivelin e sheqerit në gjak.

Ushtroheni në mëngjes.

Ju zë gjumi me vështirësi.

Lexo edhe: Dieta me super karbohidratePër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Çfarë ndodh nëse nuk hani...

Nëse po mendoni të ndiqni një dietë vegane, pa mish e produkte me origjinë shtazore, duhet të prisni ndryshime të tjera në jetesën tuaj të përdtishme. Ja disa prej tyre...

12 ushqime që përmbajnë më...

Nëse shtrydhni një portokalli sa herë që filloni të kolliteni apo të keni rrufë, mund të jeni duke bërë një nga gjërat e duhura. Megjithëse studimet tregojnë se konsumimi i...

Zbulohet një tjetër lidhje mes...

Tanicitet, qelizat gliale të sistemit nervor të pranishme në një zonë të lëngut kurrizor, përcaktojnë se sa hamë. Këto qeliza do të jenë në gjendje të kontrollojnë nivelet e energjisë...

Ushqimet që shkaktojnë plakjen e...

Dihej tashmë se ushqimet shumë të përpunuara shumë, ëmbëlsirat industriale dhe pijet e gazuara dhe alkoolike janë armiq të mundshëm për shëndetin, por një studim i fundit spanjoll, i botuar...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X