Kur eshte e nevojshme te kryhet epiziotomia?

0 0

Epiziotomia është një qepje kirurgjikale e cila zhvillohet në zonën midis vaginës dhe perineumit. Pas lindjes gruaja mund të ndiejë dhimbje në zonën vaginale si pasojë e kësaj qepje, e cila, ashtu si edhe plaga e operacionit çezarian, mund të bëhet burim infeksioni.

Epiziotomia dhe përkujdesja ndaj saj

Dizinfektuesi vaginal që do të përshkruajë mjeku mund të jetë një ndihmë shumë e madhe. Gruaja duhet të lahet 2-3 herë në ditë dhe më pas duhet të kujdeset që plaga të thahet mirë me anën e prekjes dhe jo fërkimit, në mënyrë që rikuperimi të bëhet në mënyrën e duhur dhe pa probleme. Kujdes me marrëdhëniet seksuale të cilat nuk duhet të kryhen më parë se të paktën 6-të javë, kjo pasi në të kundërt plaga mund të hapet.

Në cilat kushte mjekët aplikojnë epiziotominë?

Epiziotomia zakonisht kryhet nëse organi femëror nuk pëson hapjen e duhur ose në rast se kemi të bëjmë me vuajtje fetale. Zgjerimi i vaginës në zonën e indeve të buta shërben për të përshpejtuar lindjen nëse fetusi nuk paraqet gjendje të mirë. Shumë kohë më parë epiziotomia aplikohej në të gjitha lindjet, pavarësisht situatës, kjo pasi mendohej se në këtë mënyrë do të evitohej “çarja” vaginale spontane. Ndërsa në ditët e sotme kjo ide është hedhur poshtë, duke bërë që kjo prerje të aplikohet vetëm kur e kërkon situata e krijuar gjatë lindjes, e gjithë kjo për faktin se dhimbjet e kësaj plage mjekët i krahasojnë me ato të operacionit çezarian.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X