Kur duhet t’i japim kamomil nje te porsalinduri?

0 1

Kamomili eshte një bimë e njohur qysh nga antikiteti për vetitë e saj qetësuese, e cila ka efekte edhe në rritjen e cilësisë së gjumit. Çaji i kamomilit ndikon gjithashtu edhe në nxjerrjen e gazrave të barkut si edhe favorizon tretjen. Gjithashtu kamomili ka efekte edhe në qetësimin e dhimbjeve të barkut si edhe veti anti-inflamatore.

Kamomili dhe bebet e vogla

Kamomili tek bebet dhe fëmijët përdoret në rrugë orale, por edhe në produkte të ndryshme të higjenës dhe kujdesit të fëmijës.

Në çfarë moshe mund t’i jepet bebes?

Duke qënë se 6-të muajt e parë të jetës nëna duhet të ushqejë fëmijën me gji në mënyrë ekskluzive, atij nuk duhet t’i jepet asnjë lloj çaj, përfshirë këtu edhe kamomilin. Produktet me bazë kamomili, pra detergjentë, vaj, krem etj mund të përdoren që në momentin e lindjes. Po ashtu tek bebet mund të përdoren edhe kompresa kamomili që në lindje nëse tek ai shfaqet konjuktiviti (problem tek sytë e fëmijës).

Ku mund ta gjejmë kamomilin?

  • Lulet e thata të kamomilit. Mund t’i gjeni në dyqanet me produkte bimore. Zieni rreth 50 gr lule në 500 ml ujë për rreth 20 min. Nëse çaji do të përdoret për kompresa duhet të hidhni 1 filxhan ujë të nxehtë në një lugë gjelle lule kamomili.
  • Kamomili me përmbajtje sheqeri. Mund ta gjeni të firmave të ndryshme: Plasmon, Hipp, Mellin etj. Kujdes! Ky produkt ka përmbajtje sheqeri.
  • Kamomili në pako të vogla. Këtë produkt mund ta gjeni në çdo supermarket.


  1. Kur duhet t’i japim kamomil nje te porsalinduri? – Pergrate

    […] Kamomili eshte një bimë e njohur qysh nga antikiteti për vetitë e saj qetësuese, e cila ka efe… […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kontakti lëkurë me lëkurë edhe...

Gjatë pandemisë së Covid-19, Shoqëria Italiane e Neonatologjisë (SIN) lëshoi ​​indikacione për të lejuar prindërit në njësitë e kujdesit intensiv neonatal të luanin një rol aktiv në mirëqenien e fëmijës...

Frymezuar nga qumeshti i gjirit!

Frymëzuar nga qumështi i gjirit! Aptamil Pronutra-ADVANCE Për më shumë se 40 vjet, skuadra e përbërë prej më shumë se 500 shkencëtarë dhe ekspertë të NUTRICIAS, ka qënë pioniere e...

Pelena ekologjike PINGO vjen tek...

Shëndeti i fëmijëve ka qenë, është dhe do të jetë, pa dyshim gjëja më e rëndësishme për të gjithë prindërit, por jo vetëm për ta. Duke marrë në konsideratë kërkesat e...

Foshnja po mbytej duke pirë...

Një grua po ushqente me gji me fëmijën e saj, kur papritmas vuri re vështirësi në frymëmarrje të foshnjës. Menjëherë njoftoi urgjencën të cilët praktikuan manovrën "Heimlich" për fëmijën. Punonjësit...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X