Kur duhet te fillojme qumeshtin e lopes tek femijet?

0 0

Kur duhet t’i japim qumësht lope fëmijës?

Gjatë vitit të parë të jetës qumështi është një ushqim shumë i rëndësishëm për fëmijën dhe për këtë arsye ai duhet të jetë i duhuri. Duke qënë se jo të gjitha nënat kanë mundësi të ushqejnë me gji, qumështi i formulës duhet të jetë alternativa zëvendësuese.

Përse fëmija nuk duhet të pijë qumësht lope?

Qumështi i lopës është shumë i pasur me proteina si edhe ka mangësi në hekur, për këtë arsye laktantët nuk duhet ta pijnë edhe pse sipas Organizatës Botërore të Shëndetit ka shumë nëna në ditët e sotme që e bëjnë këtë, ndoshta nuk e dinë ose nuk kanë dëshirë ta pranojnë sa i dëmshëm është për fëmijën e tyre.

Fëmija duket se ndihet mirë

Edhe pse në të vërtetë duket kështu ai mund të jetë duke pasur një vuajtje intestinale, duke prodhuar mikrohemorragji të vërteta, të dukshme ose jo me sy të lirë.

Mangësitë e qumështit të lopës

Qumështi i lopës nuk duhet të pihet nga fëmija për të paktën 12 muaj, kjo pasi ai është shumë i varfër nga hekuri, ka shumë proteina si edhe përmban shumë pak yndyra të mira, duke pasur gjithashtu edhe shumë pak vitamina të rëndësishme për zhvillimin e fëmijës.  Këto janë arsyet pse nuk sugjerohet qumështi i lopës tek bebet. 

Lexoni edhe: Qumeshti i gjirit

A i lejoni te tjeret te puthin femijet tuaj?

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

Dieta e ulët në kalori,...

Një dietë me kalori të ulët duket se ngadalëson rritjen e tumoreve më shumë sesa një dietë ketogjenike. Ky është rezultati i një studimi të fundit nga një grup studiuesish...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X