Kur do filloj te ndiej levizjet e femijes tim?

0 0

Ky është pikërisht një nga momentet më emocionuese të shtatzanisë, të ndiesh lëvizjet e para të fëmijës! Megjithatë jo të gjitha gratë janë në gjendje të ndiejnë lëvizjet e bebes në të njëjtën kohë.
Cili është momenti që kanë përcaktuar mjekët?
Zakonisht gjinekologët presin që nëna të fillojë të ndiejë lëvizjet e para të fetusit rreth javës së 16, por ju nuk duhet të shqetësoheni nëse bëhet fjalë për shtatzaninë e parë. Në këtë rast mund të ndodhë që këto lëvizje të ndihen edhe rreth javës 23, e madje edhe rreth javës së 25. Për disa nëna është kështu dhe mjekët konfiromojnë se nuk ka asnjë problem, sigurisht duke përjashtuar disa raste specifike.

Nëna ndonjëherë e ka të vështirë të perceptojë lëvizjet pasi mund të ngatërrohen edhe me disa shqetësime që mund të ndihen në stomak. Ajo që duhet të dini është se gra të ndryshme i ndiejnë ndryshe lëvizjet e fëmijës, prandaj nuk duhet të bazoheni tek gojëdhënat e mikeve tuaja.
Në momentin që do të jeni në trimestrin e dytë dhe të tretë do të mund të perceptoni edhe më mirë lëvizjet e fëmijës, ato do të jenë të forta dhe do të ndihen edhe ndërsa jeni duke lëvizur apo qëndruar në këmbë. Në momentin që fëmija fillon të lëvizë rregullisht doktori mund t’ju këshillojë të numëroni sa herë ai e bën këtë, sa aktiv është etj.
Si të monitorojmë lëvizjet e fëmijës?
Ka shumë mënyra, por ajo që përdoret më shpesh është numërimi i 10 lëvizjeve në një moment kur ai është më tepër aktiv.

Lexoni edhe: Pese keshilla per te lxitur levizjet e femijes ne barkun e nenes


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X