Kujdesi që duhet të tregojnë gratë për shëndetin pas moshës 40 vjeçare

0 0

Çdo grua duhet të përballet me faza të ndryshme të jetës së saj, me ndryshime pak a shumë të rëndësishme që kërkojnë vëmendje, të tilla si ato që ndodhin për gratë mbi 40 vjeç. Nga kjo moshë është e lehtë të hysh në një periudhë tranzicioni (pak a shumë të gjatë) që çon në menopauzë, me ndërprerjen e ciklit menstrual. Në këtë periudhë, e njohur si perimenopauza, nivelet e progesteronit fillojnë të ulen dhe nivelet e estrogjenit fillojnë të rriten, me faza gjithnjë e më të gjata të amenorresë. Ky çekuilibër hormonal ka efekte në trupin e gruas të cilat është shumë e rëndësishme të merren parasysh.

Nevojitet më shumë vëmendje për stilin e jetesës

Mosha mesatare e mbërritjes së menopauzës është në rritje (51.4 vjeç). Gratë mbi 40 vjeç nuk janë të vëmendshme ndaj mënyrës së tyre të jetesës në këtë fazë delikate dhe kjo “pakujdesi” shkakton rreth 20,000 vdekje nga kanceri në vit. 24% e grave mbi 40 vjeç pinë duhan rregullisht dhe 21% raportojnë se pinë alkool çdo ditë. Vetëm 4 në 10 gra ndjekin një dietë të ekuilibruar dhe 40% nuk ​​praktikojnë rregullisht aktivitet fizik.

Menopauza

Kjo është panorama e përshkruar në një sondazh të kryer mbi gratë 2014 në Itali midis moshave 40 dhe 70 vjeç. Qëllimi është të përmirësohet shëndeti i grave që nuk janë më në moshë riprodhuese, me krijimin e një broshure plot shpjegime dhe këshilla.

“Jo” duhanpirjes

Te gratë mbi 40 vjeç, pirja e duhanit përfaqëson një faktor rreziku për sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut, por gjithashtu mund të çojë në një nivel më të ulët të estrogjenit me një përparim të mundshëm të menopauzës. Pirja e duhanit është gjithashtu një element i rëndësishëm me ndikim në osteoporozë: ai ka aftësinë të veprojë drejtpërdrejt në kockë, duke ndryshuar edhe mikrocirkulimin.

Pak alkool dhe shumë sport

Konsumi i lartë i alkoolit është një faktor i rëndësishëm rreziku për sëmundjen e mëlçisë, hipertensionit dhe goditjes në tru. Abuzimi me alkoolin dhe kafeinën gjithashtu kontribuon në pagjumësi dhe ndjesi të nxehtë në trup.

Jo më pak e rëndësishme, një mënyrë jetese e ulur është një faktor rreziku për shumë sëmundje, të tilla si diabeti, hipertensioni, sëmundjet e zemrës dhe mbipesha.

Këshilla

Sipas rekomandimeve të ofruara nga Zyra për Shëndetin e Grave, ku mund të gjeni këshilla për gratë bazuar në mosha të ndryshme, në moshën 40 vjeç:

  • Ju duhet të kryeni të paktën 30 minuta aktivitet fizik në ditë;
  • Është e nevojshme të flini nga 7 deri në 9 orë në natë;
  • Ju duhet të mbani një peshë të shëndetshme;
  • Duhet kërkuar ndihmë për të lënë duhanin ose për të mos e filluar fare;
  • Është e nevojshme të kufizohet përdorimi i alkoolit.

Lexo edhe: Gratë që kryejnë marrrëdhënie seksuale më shumë se një herë në muaj, kalojnë më vonë në menopauzë


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X