Kujdesi nga dielli per femijet

0 0

Foshnjat dhe fëmijët janë të ndjeshëm ndaj efekteve të temperaturave të larta për shkak se metabolizmi i tyre është i ndryshëm nga të rriturit. Trupi i tyre nuk është në gjendje të vetërregullojë temperaturën e trupit.
Të gjitha nënat duhet të dinë se:
• Fëmijët nën 6 muajsh nuk duhet të ekspozohen në diell në mënyrë direkte.
• Të gjithë fëmijët nuk duhet të ekspozohen në diell nga ora 11:00-17:00.
• Gjatë ditëve të para fëmija duhet të ekspozohet në mënyrë graduale dhe me veshje pambuku sipër.
• Fëmijët duhet të mbajnë syze të errëta.
• Ju duhet t’i jepni fëmijës të pijë sa më shumë lëngje si edhe ushqime të cilat e hidratojnë trupin e tij.
• Ekspozimi në diell i fëmijës bëhet duke shëtitur bashkë me të.
• Kremi mbrojtës duhet të jetë me faktor shumë të lartë, mundësisht 50 spf (njesia matese e faktorit mbrojtes qe kremi ka ndaj rrezeve UVB), i cili duhet të përsëritet disa herë në ditë, sidomos pasi fëmija ka dalë nga deti apo pishina.
• Mos e lini asnjëherë fëmijën vetëm në ujë apo makinë. Nëse është në gjumë nuk duhet ta lini në asnjë mënyrë në makinë.
• Temperatura e shtëpisë duhet të jetë rreth 25 gradë.
Ju duhet të dini se sa më e bardhë të jetë lëkura e fëmijës aq më të lartë e do edhe faktorin mbrojtës së kremit, prandaj bëni kujdes në përzgjedhjen e tij. Ai duhet të jetë i posaçëm për fëmijë dhe këtë mund ta blini në farmaci në mënyrë që të merrni edhe mendimin e një profesionisti. Aplikimi i kremit nuk duhet bërë vetëm në plazh por edhe gjatë shëtitjeve që fëmija bën në qytet.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X