Kujdesi i bebes, i thoni “po” barishteve

0 0

Lëkura e tij është aq e butë dhe delikate, madje nuk kishit menduar se po të preknit një lëkurë të tillë më parë. Por si duhet të kujdesemi për lëkurën dhe flokët e fëmijës?

Njihuni me lëkurën e fëmijës

Lëkura e fëmijës do të jetë tepër e ndjeshme ndaj kimikateve, e cila mund të përthithë shumë prej tyre. Yndyra dhe steroidet e bëjnë lëkurën të ndjeshme ndaj kimikateve, sepse ndryshe nga të rriturit, tek fëmijët lëkura i ka shtresat e saj shumë pranë njëra-tjetrës. Kështu ju nuk duhet ta ekspozoni lëkurën ndaj produkteve artificiale apo sintetike, shampot me kimikate apo edhe sapunët me përbërje të rrezikshme.

Përse kimikatet janë të rrezikshme për lëkurën e bebes?

Nëse lëkura e bebes do të jetë në kontakt të vazhdueshëm me kimikatet, mund të përballet me infeksione apo komplikacione të tjera. Ato mund të bllokojnë poret e lëkurës, të thajnë apo yndyrosin lëkurën, shkaktojnë irritime. Yndyrosja e tepërt do të bëjë që të ngjiten mikrobet dhe bebi mund t’i marrë nëpërmjet lëkurës, duke shkaktuar probleme me stomakun dhe të vjella.

Një zgjidhje janë produket bimore

Kjo është alternativa e duhur. Ato mund të përdoren në lëkurë dhe flokun e fëmijës. Kujdesuni që gjithmonë në përbërje të shampos, vajit, kremit, sapunit etj të mos ketë aspak kimikate.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X