Kujdesi gjate dhe pas lindjes, sipas Organizates Boterore te Shendetit

0 0

Organizata Botërore e Shëndetit ka mundësuar online për të gjitha nënat protokollin me këshillat që kanë si funksion uljen e vdekshmërisë së nënës dhe fëmijës gjatë si edhe pas lindjes.

Sipas tyre:

  • Nëna dhe fëmija nuk duhet të dalin nga spitali pas të paktën 24 orëve nga lindja (lindje natyrale). Dhe nëse nëna lind në shtëpi mjeku duhet të qëndrojë pranë saj për të paktën 24 orë.
  • Kontrollet e fëmijës duhet të bëhen përkatësisht në ditën e: 3, 7, 14 si edhe ditën e 40 të lindjes. Ndërkohë në disa vende, infermierja e bebes mund të kryejë edhe vizita të përditshme gjatë javëve të para.
  • Gruaja duhet të ushqeje vetëm me gji 6 muajt e parë të jetës së fëmijës. Nëna dhe fëmija nuk duhet të ndahen në asnjë moment nga njëri-tjetri gjatë ditës.
  • Dizinfektimi i kordonit ombelikal duhet të bëhet me anën e një solucioni me bazë clorexine përgjatë javës së parë.
  • Banjoja e parë nuk duhet të kryhet pa kaluar 6 (minimum)-24 orë nga lindja.
  • Veshja e fëmijës duhet të përshtatet me temperaturën e ambientit. Koka duhet të mbulohet duke qënë se humb shumë nxehtësi.
  • Nëna duhet të kryejë vizita mjekësore 24 orë nga lindja për të shmangur ndonjë komplikacion të mundshëm, si edhe të kryejë një kontroll pas 15 ditësh nga lindja, nëpërmjet të cilit vërteton nëse ka qumësht mjaftueshëm si edhe nuk shfaq simptoma të depresionit post-partum.
  • Duhet të kërkojë mbështetje nga të afërmit në aspektin psikologjik.
  • Duhet të marrë vitamina si edhe antibitotikë nëse lind nevoja.

Lexo edhe: Lindjet ne shtepi? Te rrezikshme per nenen dhe femijen

A i lejoni te tjeret te puthin femijet tuaj?

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X