Kujdes nga ilaçet për dobësim apo për forcim kujtese, rrisin rrezikun për aborte

Suplementet bimore që promovohen për përforcimin e kujtesës dhe humbjen e peshës mund të shkaktojnë aborte dhe defekte në lindje.
0 0

Një paralajmërim i fortë vjen nga zyrtarët e shëndetësisë amerikane.

Vinpocetine është një kimikat i bërë nga vetë njeriu prej bimëve që përdoren për parfume. Ky kimikat përdoret gjithashtu edhe në suplementet e ndryshme dietike të shitura nëpër dyqanet e vitaminave.

Por studimet e reja tek kafshët kanë zbuluar se edhe dozat e vogla të këtij kimikati ishin të lidhura me abortet dhe peshat më të vogla të bebeve në lindje.

Në një deklaratë të dhënë ditën e hënë Federata për Shëndetin në SHBA u kërkoi grave që janë shtatzëna ose planifikojnë të kenë fëmijë, t’i shmangin këto përbërës.

“Këto zbulime janë veçanërisht shqetësuese pasi produktet që përmbajnë vinpocetinë janë gjerësisht të disponueshme për përdorim edhe nga vajzat që nuk kanë lindur akoma fëmijë,” tha një zëdhënës.

“Kjo është arsyeja pse sot ne po këshillojmë gratë shtatzëna dhe gratë që duan të ngelin shtatzënë të mos marrin vinpocetinë”.

Paralajmërimi është një nga masat më të sigurta që po ndërmerr Federata e Shëndetit në SHBA në mënyrë që të përshtatet me industrinë e suplementeve të dietave.

Lexo edhe: Dieta me limon


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X