Kujdes nga gripi sezonal që të mos kete mbivendosje me Covid-19

0 0

Gripi sezonal përfaqëson një periudhë fluksi të shtrimeve në spital dhe mbivendosja tani e pashmangshme me alarmet emergjente Covid-19 alarmon institucionet shëndetësore. Kjo është arsyeja pse, theksojnë ekspertët, është edhe më e rëndësishme sot të mos nënvlerësohet gripi normal. Gjë që është shumë e përhapur, por jo pa ndërlikime.

Monitoroni gripin sezonal

Me Covid-19, këtë vit situata rrezikon të përballet me komplikime të përhapura dhe të vështira për t’u menaxhuar. Rritja e numrit të rasteve pritet nga fundi i janarit. Kjo do të mbipopullonte spitalet dhe të shtruarit me Covid- 19 nuk do të mund të merrnin kujdesin e duhur.

Antibiotikët janë të padobishëm

Kjo është arsyeja pse, është edhe më e rëndësishme të sqarohet çështja dhe të sqarohen disa mite të rreme që vërtiten rreth gripit sezonal. Për shembull, është e rëndësishme të përsëritet që gripi sezonal nuk shërohet duke përdorur antibiotikë të cilët, duke vepruar vetëm kundër infeksioneve bakteriale, janë plotësisht të padobishëm kundër sëmundjeve virale siç është gripi.

Si ta parandalojmë

Ndihma për të larguar gripin vjen nga rregullat themelore të parandalimit që tashmë na mbrojnë nga Covid-19: larja e shpeshtë e duarve dhe për një kohë të gjatë, përdorimi i një shamie të disponueshme dhe mbulimi i hundës dhe gojës kur teshtini. Natyrisht, si një masë parandaluese, oideja se një lëng portokalli ndihmon në forcimin e sistemit imunitar falë Vitaminës C, është i saktë. Por kini kujdes të mos e teproni, nëse nuk doni të përjetoni aciditet gastrointestinal.

Vaksina? Po, sidomos në shtatzani

Është gjithashtu e nevojshme të çrrënjoset besimi se vaksina e gripit mund të bëjë që njerëzit të sëmuren me grip. Arsyeja është e qartë. Në fakt, vaksina është bërë me një virus joaktiv, prandaj nuk mund të shkaktojë sëmundjen. Vaksina është e sigurt dhe, me të vërtetë, rekomandohet fuqimisht për gratë shtatzana, në çdo fazë të shtatzanisë.

Lexo edhe: Sezoni i gripit të dyfishtë, pse jemi më të rrezikuar

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Së shpejti test në kushte...

Një test i ri i bërë vetë për të identifikuar praninë e virusit Papilloma, që mund të evoluojë në një tumor: është duke u studiuar, edhe pse ende jo gati....

Era e keqe e gojës...

Nëse era e gojës suaj është e pakëndshme, pavarësisht se keni treguar kujdes të mirë për higjienën orale dhe nu kkeni ngrënë diçka me erë të theksuar, është më mirë...

A mund të ushtrohemi duke...

Një nga pyetjet që ka lindur gjatë pandemisë, në funksion të masave mbrojtëse është: a duhet të mbajmë maska ndërsa ushtrohemi? Edhe nëse nuk jeni adhurues i palestrave - ose...

Bukuria fillon me lëkurë të...

Slogani i Neutrogena është shumë i thjeshtë: Ne nuk jemi kundër plakjes, por jemi kundër rrudhave. Ne jemi për promovimin e bukurisë së plakjes me një lëkurë të shëndetshme, të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X