Kujdes ndaj këtij pesticidi në shtatzani

0 0

 

Ekspozimi ndaj herbicideve me bazë glifosati gjatë shtatzanisë tregon efekte negative për zhvillimin e sistemit riprodhues edhe në doza që konsiderohen të sigurta: kjo del nga një studim i kryer në disa minj nga Qendra Kërkimore e Kancerit Cesare Maltoni e Institutit Ramazzini në Bolonjë.

Rreziku i keqformimeve dhe anomalive hormonale

Ekspozimi ndaj glyifosatit në shtatzëni ka qenë i lidhur me efektet e androgjenit, duke përfshirë një rritje të konsiderueshme, si tek meshkujt ashtu edhe te femrat, si dhe vonesa në estrusin e parë (faza që i paraprin momentit të pjellorisë maksimale tek një kafshë) dhe një rritje të testosteronit te femrat. Distanca në mes të anusit dhe organeve gjenitale, në veçanti, është një shënues i ndjeshëm për substancat që veprojnë si ndërhyrës endokrinë në nivelin para lindjes dhe janë në gjendje të ndryshojnë zhvillimin normal të fetusit.

Herbicidi më i përdorur në botë

Glifosati është një herbicid jo-selektiv, që do të thotë një molekulë që eliminon pa dallim të gjitha barërat e këqija, të futura në treg në vitin 1974. Sot përdoret nga shumë kompani në formulimin e herbicideve të përdorura jo vetëm në bujqësi, por edhe në produktet e kopshtarisë dhe mirëmbajtjen e gjelbërimit, për të eliminuar barërat e këqija nga skajet e rrugëve, autostradave, hekurudhave.

Mënyrat e ndotjes

Fermerët dhe punëtorët që e përdorin atë për mirëmbajtjen e gjelbërimit kanë ekspozimin më masiv dhe të drejtpërdrejtë. Por mbetjet e glifosatit, si pesticide të tjera, gjithashtu mund të vijnë përmes ushqimit, edhe pse prania e mbetjeve është kontrolluar dhe rregulluar. Kjo është arsyeja pse duhet të jeni shumë të kujdesshëm gjatë shtatzanisë me glifosatin.

Alarmi i IARC dhe OBSH

Në vitin 2015, Iarc, Agjencia Ndërkombëtare për Kërkimin mbi Kancerin, e cila është pjesë e OBSH, e përfshiu atë në listën e substancave “ndoshta kancerogjene”.

Ekspozimi gjatë shtatzënisë ndaj herbicideve, herbicideve dhe substancave toksike mund të ndërhyjë në nivelet e hormoneve.

Lexo edhe: Shija metalike ne goje gjate shtatzanise


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X