Kujdes me depilimin, ja ne cilat raste shkakton infeksione te renda!

0 0

Higjena e gruas duhet te jetë tepër primare, dhe këtu i referohemi edhe depilimit sipas një studimi të publikuar në revistën shkencore “Sexually transmitted infections”. Depilimi jo i plotë (i quajtur ndryshe edhe “Braziliana”) përbën një faktor shumë të madhe rreziku për shfaqjen e infeksoneve të rënda dhe seksualisht të transmetueshme.

Clamidia dhe papillomavirus

Sipas të dhënave të ekspertëve, infeksionet seksualisht të transmetueshme si papillomavirus, clamidia, gonorrhea, sifilizi etj, mund të gjejnë një terren shumë të favorshëm për t’u zhvilluar tek zona intime e grave që kanë zgjedhur të bëjnë një depilim të pjesshëm.

Probleme edhe për burrat

Depilimi do të përbëjë një faktor rreziku edhe për mashkullin, dhe duket se në ditët e sotme kjo është kthyer në një kulturë higjenike që më parë nuk perceptohej apo pranohej dot nga shoqëria. Ndikimet janë pozitive duke qënë se statistikat kanë nxjerrë se meshkujt që nuk depilohen janë prekur më shpesh nga një prej infeksioneve, dhe nëse nuk janë prekur janë po aq të rrezikuar sa gratë. Ata madje mund të zhvillojnë edhe herpes.

Krahas depilimit, një rrezik për shfaqjen e këtyre infeksioneve do të ishte edhe marrëdhënia e pambrojtur si edhe ajo me partnerë të ndryshëm. Megjithatë, depilimi ngelet ende si një faktor rreziku në rreth 80% të rasteve.

Përdorni krem dhe dyllë, eleminoni përdorimin e briskut!

Depilimi në zonën intime kërkon një kujdes të vecantë dhe duhet të bëhet me pajisjet e duhura. Evitoni përdorimin e briskut pasi mund të provokojë edhe lezione të pjesshme.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

A mund të mbaj në...

A është e sigurt të ngrini në krahë një fëmijë ndërsa jeni shtatzënë? Ja çfarë duhet të dinë nënat e ardhshme me të vegjlit në shtëpi. "Njerëzit vazhdojnë të më...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X